Roman Kumłyk. Wspomnienie kustosza huculskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 15:38
- Jest u nas taki zwyczaj, że kiedy dziecko jest małe i ładnie śpiewa, to dają mu czosnek, żeby nikt go nie zepsuł złym wzrokiem. Mi też go wkładali do kieszeni - wspominał w archiwalnym wywiadzie Roman Kumłyk, mistrz huculskiej muzyki, który zmarł w styczniu tego roku.
Audio
  • Roman Kumłyk. Wspomnienie o kustoszu huculskiej muzyki (Źródła/Dwójka)
Roman Kumłyk w swoim prywatnym muzeum instrumentów huculski w Wierchowinie
Roman Kumłyk w swoim prywatnym muzeum instrumentów huculski w Wierchowinie Foto: Wikipedia/MariyaZ/C.C. 2.0

Roman Kumłyk był jednym z najbardziej znanych huculskich skrzypków. Dla Polskiego Radia nagrywał dwukrotnie. Najpierw sam prezentował kilkanaście huculskich instrumentów. Kilka lat później przyjechał ze swoją kapelą Czeremosz. Nagrał także płytę z Orkiestrą Świętego Mikołaja "Huculskie muzyki”. Grał również w weselnych kapelach oraz uczył dzieci ludowych melodii.

W nagranym rok przed śmiercią wywiadzie Roman Kułyk żalił się Annie Szewczuk, że współczesna młodzież szybko porzuca muzykę. - Mam 69 prywatnych uczniów, ale co z tego, że zdolni, skoro dalej nie zdają ani do instytutu, ani do technikum. Wybierają wykształcenie prawnicze i ekonomiczne – mówił.

Muzyk opowiadał, że dawniej wstydem dla pasterza było, jeśli nie umiał grać na sopiłce (rodzaj fujarki). W audycji "Źródła" wysłuchaliśmy fragmentów radiowego występu Kumłyka, w którym prezentował różne huculskie instrumenty. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA
Czytaj także

"Hopsasa" - debiut Kapeli Ze Wsi Warszawa raz jeszcze

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 12:00
W "Poranku Dwójki" Maciej Szajkowski, lider Kapeli Ze Wsi Warszawa, opowiedział o reedycji debiutanckiego albumu "Hopsasa", do którego dołączono "rarytasy" w postaci niepublikowanych dotychczas wczesnych nagrań grupy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkocką muzykę ukształtował krajobraz i pogoda

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 17:12
- Ta muzyka daje wrażenie zakotwiczenia w gruncie, nie ma w niej tego pędu do jakiejś kulminacji, jest bardzo statyczna - mówił w Dwójce muzyk Maciej Rychły, współtwórca spektaklu z pieśniami gaelickimi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Acatao. Polska w połowie drogi między Hiszpanią a Indiami...

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 15:50
4 lata, 37 muzyków, nagrania w 4 hiszpańskich i 2 indyjskich miastach oraz 2 w polskich studiach - to bilans prac nad niezwykłą płytą "Acatao". Jej twórca Michał Czachowski był gościem Kuby Borysiaka w magazynie "Źródła".
rozwiń zwiń