Obsługiwałem etiopskiego cesarza

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 16:00
- Zanim trafiłem na dwór Haile Selassie, pracowałem jako pucybut i malarz - wspominał Mahmoud Ahmed, jeden z najsłynniejszych i najwybitniejszych muzyków etiopskich.
Audio
  • Obsługiwałem etiopskiego cesarza (Źródła/Dwójka)
Addis Ababa, Haile Selassie I, cesarz Etiopii. Na jego dworze muzykował przez lata Mahmoud Ahmed
Addis Ababa, Haile Selassie I, cesarz Etiopii. Na jego dworze muzykował przez lata Mahmoud AhmedFoto: Wikimedia Commons/dp. Źr: Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

W latach 90. twórczość Ahmeda zyskała światową popularność, głównie za sprawą działalności wielkiego popularyzatora muzyki etiopskiej Francisa Falceto. Początki jego kariery sięgają jednak lat 60.
- Byłem wtedy kucharzem w klubie muzycznym Arizona. Pewnego dnia na scenie nie pojawił się żaden muzyk, bo wszyscy zostali wezwani do innej pracy. Powiedziałem więc, że znam wszystkie wykonywane przez nich kawałki, i pozwolono mi zaśpiewać. Zatrudniono mnie i od tej pory występowałem regularnie - wspominał artysta skromne początki.

Wkrótce trafił na dwór Haile Selassie, stając się członkiem Kibur Zebegna Band, czyli Muzycznej Grupy Cesarskiej Straży Przybocznej. Po tych znakomitych latach nastał w Etiopii wojskowy reżim Derg. Ale nowoczesna muzyka wciąż rozwijała się w klubach Addis Abeba dynamicznie. I to głównie podczas trwania godziny policyjnej...

***

Tytuł audycji: Źródła

Autorzy: Kuba Borysiak

Goście: Mahmoud Ahmed (klasyk muzki etiopskiej)
Data emisji:
31.12.2014
Godzina emisji:
12.00

mm,tj

 

Od tego czasu zacząłem śpiewać i zatrudniono mnie jako muzyka.

Zobacz więcej na temat: Afryka Etiopia folk MUZYKA
Czytaj także

Mali: grali muzykę tuż przed wybuchem wojny

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 13:01
Koło Timbuktu organizowany był znany festiwal muzyczny. Tuż przed wybuchem wojny domowej, w 2010 roku pojechał tam Dariusz Rosiak. Rozmawiał z ludźmi o zagrożeniach dla turystów, o sytuacji kobiet i o scenie muzycznej, która należy do najlepszych w Afryce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ethio-jazz - bunt etiopskiej duszy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 18:50
Dla Etiopczyków tekst jest ważniejszy niż muzyka. Dużo czasu im zajęło, by zrozumieć, że komuś, kto nie rozumie słów, utwór może się podobać - mówią goście audycji "Słuchaj świata".
rozwiń zwiń