Podsumowanie ćwierćwiecza pracy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 14:00
Zapraszamy Państwa do udziału w obchodach jubileuszu istnienia RCKL, który przypada 1 kwietnia. We wtorkowych "Źródłach" podsumowaliśmy historię redakcji.
Audio
  • Prof. Jerzy Bartmiński, przewodniczący Rady Naukowej RCKL, opowiadał o działalności naszej redakcji w latach 90. i na początku pierwszej dekady XXI wieku (Dwójka/Źródła)
graf. il.
graf. il.Foto: mat. pras.

Naszym gościem był prof. Jerzy Bartmiński - polski językoznawca, etnolingwista, folklorysta, slawista, profesor nauk humanistycznych oraz przewodniczący Rady Naukowej RCKL. Porozmawialiśmy z nim o działalności redakcji w latach 90. i na początku pierwszej dekady XXI wieku. 

-  Kontekst pracy Radiowego Centrum Kultury Ludowej wyznaczony jest przez niechęć do tradycji chłopskiej. Jest to zjawisko dość osobliwe, bo w narodzie, który w 80. procentach wywodzi się ze wsi nastąpiło tąpnięcie, oderwanie i zlekceważenie tradycji polskich chłopów. Można nobilitować tradycję ludową poprzez sztukę i słowo, ale najbardziej przez muzykę. Muzyka jest najbardziej żywotnym składnikiem tradycji ludowej - opowiadał językoznawca, Jerzy Bartmiński. - obecnie RCKL, dzięki antenie Polskiego Radia, spełnia zadanie uobecniania tradycji chłopskiej w całym kraju.

Zapraszamy do odsłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła:  Maria Baliszewska

Gość: Jerzy Bartmiński (polski językoznawca, etnolingwista, folklorysta, slawista, profesor nauk humanistycznych oraz przewodniczący Rady Naukowej RCKL)

Data: 26.03.2019

Godzina emisji: 15.30

at

Czytaj także

Radiowe Centrum Kultury Ludowej świętuje 25 lat istnienia

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 10:00
Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia, jedyna taka instytucja w Polsce, świętuje ćwierćwiecze działalności. Dzięki pracy pasjonatów badających polską kulturę ludową, od lat przybliża tę fundamentalną część polskiego dziedzictwa kulturowego.
rozwiń zwiń