Klarnet w muzyce ludowej i jego historia

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 12:30
- Historia ta jest na pewno dłuższa, niż nam się wydaje - mówił gość audycji, dr hab. Tomasz Nowak. - Folkloryści bardzo rzadko o klarnecie wspominali, ale teraz to się zmienia.
Audio
  • Dr hab. Tomasz Nowak przybliża historię klarnetu w muzyce ludowej (Źródła/Dwójka)
Klarnet
KlarnetFoto: Shutterstock.com

- To zastanawiające - przyznał gość "Źródeł" - że klarnet nie wzbudzał zainteresowania badaczy i etnomuzykologów, powstał bowiem na przełomie XVII i XVIII wieku i bardzo szybko opanował największe sale koncertowe. W folklorze zaistniał już w latach 60. XIX wieku, był bardzo popularny zwłaszcza na terenach zachodniej Polski - mówił dr hab. Tomasz Nowak.

Według badań klarnety szybko zyskiwały popularność zarówno wśród miejskich, jak i wiejskich muzyków. Po I wojnie światowej na stałe weszły w skład wielu kapel ludowych i stały się powszechne. Dziwi fakt, że do niedawna ciągle twierdzono, że klarnetów w polskiej muzyce ludowej raczej nie było. - Sam się za to biję w pierś - przyznał gość audycji.

Czym instrument ten zjednał sobie taką sympatię? Przede wszystkim możliwościami melodycznymi. - Pozwalał wprowadzać różne ornametny, figuracje, bardzo dobrze współgrał z instrumentami dętymi i strunowymi. Zaczął dopełniać brzmienie głównej melodii, granej zawsze przez skrzypka prymistę, a po czasie znaczenie klarnetu zaczęło wręcz kosztem skrzypiec rosnąć. Był głośniejszy, bardzo pożądany w muzyce do tańca - tłumaczył dr hab. Tomasz Nowak. 

Skąd brano egzemplarze tego instrumentu? Czy wspominał o nim Oskar Kolberg? Dlaczego z dźwiękiem klarnetów kojarzymy Podkarpacie i południowe rejony Polski? Gdzie miał on szczególne znaczenie w muzyce ludowej? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie państwo w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: dr hab. Tomasz Nowak (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 30.04.2019

Godzina emisji: 15.15

at/mko


Czytaj także

Annie Ebrel: muzyka bretońska to moja baza

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 08:30
Annie Ebrel, najbardziej znana współczesna pieśniarka bretońska, była gościem XXIX Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii w Poznaniu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieszanie Judasza - okiem antropologa

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 15:30
Profesor Magdalena Zowczak przedstawiła w "Źródłach" antropologiczny komentarz do tematu, który ostatnio poruszył opinię publiczną - czyli do zwyczaju wieszania Judasza (judaszki) w okresie Wielkanocy.
rozwiń zwiń