Muzyka Pogranicza według Urszuli Andruszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 14:29
Bohaterką audycji była suwalska śpiewaczka, członkini zespołu Pogranicze, laureatka tegorocznego festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz V Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie.
Audio
  • Urszula Andruszkiewicz opowiada o śpiewie tradycyjnym pogranicza polsko-litewskiego (Dwójka/Źródła)
Urszula Andruszkiewicz
Urszula AndruszkiewiczFoto: Kuba Borysiak PR

Urszula Andruszkiewicz jest śpiewaczką, animatorką kultury ludowej i nauczycielką. Urodziła się w Wiżajnach w muzykującej rodzinie, jej ojciec był samoukiem trębaczem i muzykantem weselnym, razem z matką śpiewali w kościelnym chórze. Pieśni ludowych uczyła się od najbliższych: mamy i babci, również od mistrzyni śpiewu Anny Andruszkiewicz z Wiżajn. Obecnie swoje pasje śpiewaczce realizuje, śpiewając w najbardziej utytuowanym i znanym zespole ludowym północnej suwalszczyzny - zespole folklorystycznym Pogranicze z Szypliszk, również jako nauczyciel założyła i prowadzi ze swoimi wychowankami mały szkolny zespół ludowy Kazimierki. Była jedną z pierwszych członkiń zespołu Młode Jezioranki.  Cały czas aktywnie zbiera i archiwizuje pieśni regionu pogranicza polsko-litewskiego: tęskne, zalotne, pasterskie, sieroce, miłosne, weselne i obrzędowe.

 - To, że babcia i mama śpiewały, to jedno, ale to pani Ania Andruszkiewicz spowodowała, że wszystko to we mnie zostało. Teraz czerpię od Józefa Murawskiego, to mój drugi wielki mentor! To zupełnie inny rodzaj pieśni, gdzie już jako dorośli śpiewamy na głosy - mówiła w "Źródłach" Urszula Andruszkiewicz. - Każda pieśń jest inna w swoim rodzaju, w każda trzeba się wczuć i poczuć ją w sercu, trzeba też wiedzieć, o czym się śpiewa. Moją pasją jest śpiew zakorzeniony we mnie od dzieciństwa. 

Jej solowy występ wyróżniono na festiwalu Muzyka Utracona - kołysanki w Krakowie (1996), a także w kategorii Mistrz - Uczeń (jako uczennica Anny Andruszkiewicz) na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (1998). Tam także zdobyła trzecią nagrodę w kategorii śpiewaków solistów w roku 2019.

W audycji zaprezentowaliśmy także nagrania tradycyjnej muzyki suwalskiej oraz nowości płytowe World Music Charts Europe. Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

 ***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Urszula Andruszkiewicz (śpiewaczka tradycyjna)

Data emisji: 18.09.2019

Godzina emisji: 15.35

 at/gs/mat. prasowe


Czytaj także

Żywieckie fascynacje Brygidy Sordyl

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 16:00
- Kontakt z muzyką tradycyjną pozwolił mi połączyć dwie pasje. Finalnie wybrałam dom i kulturę ludową Beskidu Żywieckiego - mówiła w "Źródłach" Brygida Sordyl, z wykształcenia altowiolistka, z zamiłowania góralska śpiewaczka i badaczka tradycji wokalnej regionu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Rafalski z Jagodnego i jego rodzinna wytwórnia dłubanek

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 16:00
- Ojciec był stolarzem, a gdy roboty było mało, zaczął robić skrzypce, bo na to był zbyt. Ja zacząłem grać na skrzypcach, żeby lepiej się sprzedawały - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek z lutniczej rodziny Rafalskich z Gadki, przed II wojną światową znanej z wytwórstwa wiejskich dłubanych skrzypiec. 
rozwiń zwiń