W Czempiszu właśnie rozpoczął się Tabor Kaliski. Jedną z atrakcji wydarzenia będą warsztaty skrzypcowe pt. „Sztuki walki na skrzypcach” poprowadzi je silna muzyczna osobowość – Józef Tomczyk z Mroczków Małych.
Opowieści Józefa Tomczyka dowodzą, że muzyka jest wszędzie. Co wrażliwsze ucho może ją wyłapać choćby w turkocie kół w wozie drabiniastym czy dźwięku przesypujących się delikatnie kamyczków na szutrowej drodze.
- Wygrywało tak te melodie! Ćwierkało to niczym skowronek! Zanim zajechałem do domu, to tyle melodii mi się w głowie pojawiało! Jak koła stanęły to spokój. Tak cichutko się zrobiło… I znowu! Jak się jechało już inną koleiną, to już inne melodie! A tu znów skowronek, wzlatuje w niebo, gwizda, śpiewa. A ja leżę na trawie, słucham, tak grać się uczyłem… A strun nie było! Teraz to są struny, jakie się chce. A kiedyś, to druty! Albo barana, jak gdzieś zabili, to z tego baraniego flaka! Wykrrręcone, naciągnięte, skrrręcone na korę. To taka była struna, nie było innej – opowiadał skrzypek. – To wszystko takie kombinowane było. Te skrzypce z desek se zrobiłem. Nie stroiło to! Z linki od rowera to strunę A zrobiłem. To się trzymało. A cieńsze, to się szukało cienkich drucików. A w lesie, jak cięli drzewa i żywica skapywała do słoiczków, to ukradłem jeden. Ojciec mnie wtedy ciężko powyzywał, bo to państwowe było! A wiesz, jakie jest najlepsze drzewo na skrzypce? Jawor! Lipa też może być. I sosna jest w porządku. A raz to się przed psem odganiałem. To mi skrzypce na wiór od tego popękały. Ale mi powiedzieli: „nie martw się, im bardziej skrzypce klejone, tym lepiej grają!” i prawda!
Więcej barwnych opowieści Józefa Tomczyka oraz jego patenty na brawurową grę na skrzypcach czeka na uczestników Taboru Kaliskiego i warsztatów „Sztuki walki na skrzypcach”!
YouTube, Muzyka Zakorzeniona
Słuchaliśmy także niepublikowanych wcześniej nagrań skrzypka Leona Lewandowskiego (1926-2021) – dobrego ducha Taboru Kaliskiego – w archaicznym składzie skrzypce-basy kaliskie (nagrania z 1997 roku).
Szczegóły dotyczące Taboru Kaliskiego dostępne są w mediach społecznościowych fundacji Dorzecze Prosny.
Ponadto w audycji słuchaliśmy: muzyki z Norwegii: Erlend Apneseth & Margit Myhr „Slåttesong” [Heilo Music 2021], gitarzysty z Mali: Boubacara Badiana Diabaté „African guitar” oraz dźwięków z Turcji: Deryi Yıldırım & Grup Şimşek „DOST 1” [Bongo Joe 2021].
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Data emisji: 5.08.2021
Godzina emisji: 15.15