Początek wiosny w muzyce świata

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 16:00
Wczesnowiosenne tygodnie, które już za nami to okres obfitujący w najróżniejsze święta i obchody początku wiosny ważne dla wielu kultur na całym świecie. Za nami między innymi lunarny chiński Nowy Rok, balijskie święto ciszy Nyepi, hinduistyczne święto holi, perski Nowy Rok oraz Wielkanoc.
Audio
  • Początek wiosny w muzyce świata (Dwójka/Źródła)
CelebracjaNowego Roku - Songkran w Tajlandii
CelebracjaNowego Roku - Songkran w TajlandiiFoto: Shutterstock

Audycję rozpoczęła kompozycja Alego Naushada z roku 1957 traktująca o święcie Holi. Holi to hinduistyczna celebracja wiosny i radości, obchodzona zazwyczaj na przełomie lutego i marca. Ten karnawał barw to jedno z najsłynniejszych (hinduistycznych) świąt na świecie.

Za nami także Wielkanoc katolicka, przed nami (już 24 kwietnia!) Wielkanoc prawosławna i grekokatolicka. Zaś miniony już wielki tydzień w tym roku zgrał się z jednym z najważniejszych świąt w Tajlandii. 13 kwietnia Tajowie rozpoczęli nowy rok, celebrując święto Songkran. Choć zbieżność dat jest przypadkowa, istnieje pewien zwyczaj łączący tajski Nowy Rok i polską Wielkanoc. Świętując Songkran Tajowe polewają się wodą! Co więcej, o wiele bardziej sowicie, niż Polacy! Główne ulice tajskich miast dosłownie zamieniają się w strumienie, czemu z pewnością sprzyja temperatura (kwiecień jest najgorętszym miesiącem w tym kraju). Tego dnia wodą obmywa się także posągi Buddy. Wedle tajskich wierzeń woda obmywa ze złej doli i przynosi oblanemu dobry los. W czasie obchodów Songkran nie brakuje tańca. Wysłuchaliśmy przykładu melodii do tańca kołowego ramwong, wywodzącego się z kultury khmerskiej, popularnego w dużej części Azji Południowo-Wschodniej.

kollington-blessing kollington-blessing

Mówiąc o wiosennych świętach roku 2022 nie sposób nie wspomnieć o ramadanie. Miesiąc ścisłego muzułmańskiego postu powoli ma się ku końcowi – 2 maja nastąpi Id al-Fitr, święto Przerwania Postu. W Źródłach udaliśmy się do dwóch muzułmańskich krajów. Na początku Nigeria, rozbrzmiewająca w czasie ramadanu muzyką znaną jako fuji. Zbieżność nazw wcale nie jest przypadkowa! Nazwa rzeczywiście odnosi się do Fujiyamy. Legenda głosi, że twórca tego gatunku muzycznego (popularnego w latach 50.-60. XX w.) nazwał go tak, gdy na lotnisku zobaczył plakat z górą Fuji. Muzyka fuji wywodzi się z gatunku were, a wykonywana jest tuż przed świtem w okresie ramadanu, by zbudzić wiernych. Z Nigerii udaliśmy się do Indonezji, usłyszeliśmy pieśń z prowincja Aceh.

Na początku marca Japonia świętuje Hinamatsuri – Święto Dziewcząt (lub Święto Lalek). W tym dniu (3 marca) na specjalnych podestach ustawia się wyjątkowe lalki. Są przekazywane z pokolenia na pokolenie i mają przynieść szczęście i zdrowie swoim małym właścicielkom. Równie ważne, jak ustawienie lalek w odpowiedniej hierarchii jest schowanie ich zaraz po Hinamatsuri. Inaczej dziewczynka narażona jest na staropanieństwo.

Niedługo po Święcie Dziewczynek następuje Hanami – okres kwitnięcia wiśni. Czas, w którym Japończycy oddają się kontemplacji odradzającej się natury, wychodzą na skwery i alejki usłane latkami sakury – specjalnej odmiany wiśni. My usłyszeliśmy w magazynie „Źródła” najsłynniejszą japońską melodię poświęconą właśnie sakurze – „Sakura, Sakura”. W nagraniu z 1965 roku grał jeden z najlepszych japońskich perkusistów, Hideo Shiraki wraz z 3 Koto Girls – trzema artystkami grającymi na koto.

W tym roku początek marca przypadł na balijskie Święto Ciszy – Nyepi. Czas ten poprzedzają parady Ogoh-Ogoh, odbywające się na całej wyspie. W ich trakcie ludność Bali odprowadza demony, nakłaniając je do zaśnięcia, by można było swobodnie świętować Nyepi.

Kończąc opowieść o wiosennych świętach, już dziś zapraszamy na kolejne piątkowe Źródła! 29 kwietnia, dzień przed Światowym Dniem Jazzu, Krzysztof Dziuba spotka się z Dwikim Dharmawanem, indonezyjskim jazzmanem, który opowie o kulturze jazzowej w swoim kraju oraz osobistych inspiracjach tradycyjną muzyką balijską.


22.04.2022 Źródła playlista 22.04.2022 Źródła playlista

Słuchaliśmy:

  1. Naushad Ali – Holi Aayi Re Kanhai
  2. Dziczka – Szczasływaja taja put
  3. Rumwong Rerng Songkrarn (Joyful Songkrarn Festival Day)
  4. Alhaji Chief Kollington Ayinla And His Fuji '78 Organisation – E ye ika se
  5. Kande – Lagu Aceh
  6. Koyo Kawamura – Ureshii Hinamatsuri, wyk. Toshiko Yonekawa, Tadao Sawai
  7. Koyo Kawamura – Ureshii Hinamatsuri, wyk. Kurumi Kobato
  8. Hideo Shiraki + 3 Koto Girls – Sakura, Sakura
  9. Bartosz Suchy [rec.] – Ogoh-Ogoh

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 22.04.2022

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Ramadan. Święty miesiąc postu i błogosławieństwa

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2024 09:00
Święty, błogosławiony miesiąc postu zwany ramadanem, obchodzony jest dziewiątego miesiąca w kalendarzu muzułmańskim, opartym na zmieniających się fazach księżyca. Jest to więc święto ruchome, którego daty zmieniają się z roku na rok. Uroczyście kończy się świętem Ramadan Bajram.
rozwiń zwiń