Autorzy nagrań terenowych – José Maceda

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 16:00
Po spotkaniu poświęconym płytom słynnej serii Nonesuch Explorer dziś udamy się na Filipiny. To za sprawą nagrań terenowych wybitnego filipińskiego etnomuzykologa i kompozytora José Macedy, którego 105. rocznica urodzin przypada w tym roku.
Audio
  • Autorzy nagrań terenowych – José Maceda (Dwójka/Źródła)
Jos Maceda podczas nagrań terenowych na Filipinach
José Maceda podczas nagrań terenowych na FilipinachFoto: mat. archiwalne

Autorzy nagrań terenowych: José Maceda

Po spotkaniu poświęconym płytom słynnej serii Nonesuch Explorer dziś udamy się na Filipiny. To za sprawą nagrań terenowych wybitnego filipińskiego etnomuzykologa i kompozytora José Macedy, którego 105. rocznica urodzin przypada w tym roku.

José Maceda urodził się w 1917 roku w Manili, zmarł w 2004 w Quezon. Dziś uznawany jest za najwybitniejszego kompozytora Filipin, a także za zasłużonego badacza tradycyjnej muzyki Azji południowo-wschodniej. W trakcie studiów w Paryżu poznał twórczość Edgara Varèse'a oraz Iannisa Xenakisa, co wywarło silny wpływ na jego muzykę. Warto dodać, że Maceda zaczynał swoją karierę jako pianista. W trakcie II wojny światowej, w Manili grał muzykę Chopina, Bacha czy Beethovena.

Niebawem po wojnie artysta wyruszył do Ameryki Północnej. Tam na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku (następnie także w Chicago i Kalifornii) José Maceda studiował muzykologię i etnomuzykologię. To także czas, kiedy poznawał ciekawe osobistości świata muzyki, które niewątpliwie ukazały mu nowe ścieżki twórczości. To m.in. Pierre Schaeffer,  Edgard Varèse, Iannis Xenakis, którzy wprowadzili Macedę w świat muzyki konkretnej

Przeczytaj także: 

W latach 60. Maceda prezentował filipińskiej publiczności osiągnięcia zachodniej awangardy, a także swoje pierwsze kompozycje przeznaczone na gongi i tradycyjne instrumenty wykonane z bambusa. W tym samym czasie badał też tradycje muzyczne swojego kraju. Prowadził badania terenowe, których owocem są liczne publikacje naukowe oraz dwa i pół tysiące (sic!) godzin nagrań. Nie tylko z Filipin, bo Maceda nagrywał także muzykę tradycyjną Afryki, Brazylii, Chin, Malezji, Birmy, Tajlandii czy Wietnamu. Badacz był także redaktorem albumów muzycznych, kompilacji wielu nagrań. Ciekawostką jest jego udział w redakcji dwóch płyt z muzyką filipińską, które w latach 80. opublikował PolJazz oraz Muzeum Azji i Pacyfiku. Usłyszeliśmy fragment tego wydawnictwa!

Co usłyszeliśmy w dzisiejszych „Źródłach”? Między innymi Kulintang – rodzaj muzyki wykonywany na leżących na ziemi gongach (słuszne skojarzenie z gamelanem!), melodie grup etnicznych Tiruray (południowo-wschodnie Mindanao) i Kankanaey (północna część Filipin).

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 18.11.2022

Godzina emisji: 15.15