Targowisko Instrumentów na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 16:00
Tematem przewodnim wtorkowego magazynu Źródła jest Targowisko Instrumentów - największa impreza w Polsce, na której główną rolę grają budowniczowie i kolekcjonerzy instrumentów muzycznych związanych z tradycją (nie tylko!) ludową.
Audio
Radość na Targowisku Instrumentów
Radość na Targowisku InstrumentówFoto: Mariusz Cieszewski

O wydarzeniu, które będzie miało miejsce 29 kwietnia, przy okazji festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, opowiedział jego twórca Piotr Piszczatowski. 

- Trzynaście lat temu, z tego „wielkiego nic: wyłoniła się grupka wędrowców. I rzeczywiście, widać rozwój. O ile pierwszego roku gościliśmy 30 osób, w tym twórców będzie 120 z Polski i kilku zaprzyjaźnionych krajów – mówił twórca Targowiska, Piotr Piszczatowski. – Ci, którzy 13 lat temu robili instrumenty, mówiąc biznesowo, tworzyli je na bardzo ograniczony rynek: dla grupki znajomych, do nisz, dla muzeów… I muzeum to dobry przykład. Jeśli robię instrument dla muzeum, to on niekoniecznie musi grać. Musi pięknie wyglądać. Targowisko Instrumentów stało się żywym sprawdzianem dla, możemy to już powiedzieć, setek twórców! A twórcy Ci mają żywy kontakt z olbrzymią rzeszą użytkowników. Działają prawidła rynkowe. Ludzie przychodzą, grają.

Chodzi o to, by tak podnieść temperaturę wydarzenia, by ludziom otworzyły się nie tylko oczy, ale i serca, by nawiązały się te przyjaźnie. Piotr Piszczatowski

Targowisko Instrumentów to również pole wymiany doświadczeń dla samych twórców. Zawiązało się środowisko budowniczych instrumentów, nawiązały się przyjaźnie.

- I tu podkreślę, że nie są to przyjaźnie niszowe – dudziarze lubiący dudziarzy, lutnicy – lutników. Ci ludzie spotkali się z wielką przyjemnością! Podam przykład: Mamy Piotra Sikorę, muzykanta z okolic radomskiego, który spotkał się z Piotrem Kowalcze, człowiekiem po Kenarze i wydziale lutniczym, siadają i rozmawiają, jak brat z bratem! – mówił z radością Piszczatowski.

Piotr Piszczatowski od początku trzyma pieczę nad Targowiskiem. Zjawiskom na nim zachodzącym przygląda się z uwaga i radością. Targowisko Instrumentów to przestrzeń ludyczna, czas karnawału. Na wydarzeniu gromadzą się muzykanci, śpiewacy, artyści, pojawia się miejsce dla improwizacji, wielkiej dozy szaleństwa.

- Tego nikt nie kontroluje. A już na pewno nie ja. – uśmiecha się Piszczatowski – Chodzi o to, by tak podnieść temperaturę wydarzenia, by ludziom otworzyły się nie tylko oczy, ale i serca, by nawiązały się te przyjaźnie, o których mówiłem. Patrzymy na siebie z nadzieją. Chodzi o dobro wspólne.

Tegoroczne Targowisko Instrumentów odbędzie się w Fortecy Kręglickich przy
ul. Zakroczymskiej 12.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Maria Baliszewska

Data emisji: 25.04.2023

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Piotr Piszczatowski: Targowisko Instrumentów to wyjście ze sztampy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:00
Piotr Piszczatowski, współtwórca i pomysłodawca Targowiska Instrumentów opowiadał w Czwórce o swoich doświadczeniach, związanych w tegoroczną odsłoną tego wydarzenia. Wspominał także swoją wyjątkową podróż szlakiem polskich mistrzów lutnictwa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do wyboru, do koloru, Targowisko Instrumentów zaprasza do Kasztelu w Szymbarku

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 16:00
Galicyjskie Targowisko Instrumentów to nowe zdarzenie poświęcone sztuce tworzenia instrumentów muzycznych, muzykowaniu i tańcom, dedykowane miłośnikom wielobarwnego świata muzyki. Odbędzie się w wyjątkowym i bogatym w tradycje regionie, w przepięknym renesansowym Kasztelu w Szymbarku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak brzmiała Galicja!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 16:00
W sobotę, 28 maja w renesansowym kasztelu w Szymbarku odbyło się pierwsze Galicyjskie Targowisko Instrumentów. Co czekało gości galicyjskiego wydarzenia? Magdalena Tejchma spotkała się z niejednym artystą i twórcą instrumentów, a relację z wydarzenia przedstawiła w dzisiejszych Źródłach.
rozwiń zwiń