Kapela Mirosława Rogali z Wysokiej

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 16:00
Środowe "Źródła" poświęcamy Kapeli Mirosława Rogali z Wysokiej oraz nowemu albumowi Matthieu Saglio.
Audio
Kapela Mirosława Rogali z Wysokiej
Kapela Mirosława Rogali z WysokiejFoto: Kuba Borysiak

O muzykach, którym… już się nie chce (?), czyli o Kapeli Mirosława Rogali z Wysokiej, artystach, którzy podczas ostatniego OFKiŚL w Kazimierzu zdobyli jedną z II Nagród.

Skład Kapeli Mirosława Rogali to: Mirosław Rogala (harmonia trzyrzędowa), Tadeusz Kwietniewski (baraban), Piotr Sikora (skrzypce). Zespół w tym składzie gra od niedawna.

- Z panem Piotrem gramy od niedawna. Piotr już prawie ma 90 lat i już się troszkę nie chce. Ale nie ma się co dziwić, ja mam mniej, a też mi się czasami nie chce – mówił Mirosław Rogala. – Nie, nie. Nie zmuszam go. Zadzwonię, jak powie, że tak, że gramy, to przyjeżdżam i gramy. I tak się pomalutku kołyszemy. Dostaliśmy się do Kazimierza. Nawet nie liczyłem na to, że będą nagrody.

Mirosław Rogala jest samoukiem. Najpierw grał na akordeonie, ale reguły kazimierskiego konkursu są jasne – tylko harmonie. Nauczył się i na harmonii. Repertuar? Ze słuchu.

- Nikt mnie nie uczył, nie pokazywał. Sam śledziłem. Trzeba to po prostu mieć od urodzenia – podsumował harmonista.

Piotr Sikora, skrzypek i bębnista z Janowa k. Przysuchy, urodził się w 1934 roku.

- Mnie nikt nie uczył grać. Teraz pan Mirek wziął mnie do kapeli. Ale już… – machnął ręką Piotr Sikora. – Dziewięćdziesiątka weszła mi na plecy, ręce mi drętwieją, panie. Dawniej pasało się gęsi i krowy, robiło się takie z deski skrzypce, druty się założyło stalowe i się brzdękało. A teraz ja robię basy, skrzypce, baraban, bębny. Sam wymyśliłem, nikt mnie nie uczył! A do skrzypiec to trzeba mieć drzewo dobre. Boczki z jawora, wierzch ze świerka tyrolskiego…

Tadeusz Kwietniewski, barabanista, „chciał się nauczyć, więc się nauczył” grać na barabanie.

- Spodobało mi się. Na początku było trudno. Teraz to już nie. Instrument kupiony był. Blaszka jest starodawna, ze starego popsutego instrumentu – wspominał Kwietniewski. – Kiedyś, jak się nauczyłem grać, to były zabawy. I był taki muzykant ze Zdziechowa, siwak Henryk, grał po zabawach, ja przy nim stałem. Nauczyłem się i z nim grałem. Teraz już nie żyje. I jest nowa kapela.

 

Oprócz tego w Źródłach nagrania Kapeli Maliszów z płyty „Mazurki niepojęte” oraz Matthieu Saglio, franuskiego wiolonczelisty, który na ostatniej płycie „Voices” zaprosił do współpracy m.in.: Alima Qasimova, Susane Baca, Natashę Atlas.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Powadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 2.08.2023

Godzina emisji: 15.15