Wandering Songs
To tytuł płyty Weroniki Grozdew-Kołacińskiej i towarzyszących jej artystów – Musos. Na płycie autorka zawarła pieśni słuchane w dzieciństwie i we własnych wędrówkach. Mają zupełnie nowe, nowoczesne aranżacje wybitnych muzyków (m.in. Jarosława Bestera) i wspaniałych wykonawców młodego pokolenia, jak Kacper Malisz czy Dorota Błaszczyńska-Mogilska.
- W książeczce do tej płyty napisałam, że jest to właściwie mój pamiętnik. To trochę mataforyczne sformułowanie. Znalazły się na tym albumie pieśni pochodzące z najbliższych mi tradycji: bułgarskiej – szopskiej, polskiej i greckiej – wspominała Weronika Grozdew-Kołacińska. – Skąd to się wzięło? Wzięło się z domu. Rzeczywiście to płyta jest bardzo „moja”. To piosenki, które gdzieś wynajdywałam, ale też dostałam! Wilhelm Tappert powiedział, że „pieśń jest najwytrwalszym turystą”. Żyjemy w czasach, w których repertuar przechodzi z ust do ust. Uczymy się go z różnych środowisk, miejsc. Głęboko nas poruszają i je, bardzo to sformułowanie lubię, „udomawiamy”, przyjmujemy jako swoje. Zawsze tak było. Stąd tytuł „Wandering Songs”, te pieśni to rodaj eklektyzmu, ale właśnie taka jest moja tożsamość – mówiła artystka.
We czwartkowym koncercie Weronice Grozdew-Kołacińskiej towarzyszyć będą:
Zespół MUSOS: Marta Maślanka, Dorota Błaszczyńska-Mogilska, Kacper Malisz, Aleksandra Demowska-Madejska, Bart Pałyga, Wojciech Pulcyn, Wojciech Lubertowicz.
Znamienici goście: Grażyna Auguścik, Jarosław Bester, Rafał Grozdew, Sylwia Świątkowska.
17 października, godz. 19.00, studio im. Agnieszki Osieckiej
Żywiołak
Szamański klimat i słowiańska mitologia w połączeniu z niezwykłą folk-rockową energią – to gwarantuje publiczności zespół Żywiołak. W najbliższy piątek grupa pojawi się na warszawskiej scenie z materiałem (przede wszystkim) ze swojej ostatniej płyty Dekonstrukcja historyczna I. Zespół sięga w nim do przedchrześcijańskich symboli oraz mało znanych pokładów polskich tradycji.
- Od lata występujemy z dwiema wokalistkami. To będzie jedna z niespodzianek dla warszawskiej publiczności. Zagramy utwory z płyty Dekonstrukcja historyczna, ale i nowości, które pojawiły się w ostatnim czasie. Poza naszymi standardowymi: lirą korbową, szałamają, od niedawna też fletami, pojawi się gęśla opolska – zrekonstruowany przeze mnie instrument z X wieku – mówił Robert Jaworski. – Chcemy zaproponować słuchaczom to, jak my sobie wyobrażamy, jak komentujemy świat sprzed tysiąca lat. Świat sprzed chrześcijaństwa, ale wciąż równoległy do naszej obecnej kultury. Pojawiają się wątki ciężko przystające do pojęć biblijnych i trzeba się wówczas zagłębić w szerszy aspekt historii naszego kraju, systemu religijnego. Wtedy wychodzą ładne kwiatki związane z folklorem właśnie.
18 października, godz. 19.00, Hydrozagadka
Hawraman
To projekt muzyczny z Gór Kurdystanu. Artyści ożywią tysiąclecia historii i kultury społeczności pozbawionej własnej państwowości. Esencją muzyki jest kurdyjska muzyka ludowa, która celebruje majestat Stwórcy, potęgę miłości i natury. W dniu koncertu będzie miała miejsce premiera ich debiutanckiej płyty, nagranej w Polsce z towarzyszeniem polskich muzyków. Wśród artystów m.in. Wassim Ibrahim (syryjski kompozytor, muzyk promujący muzykę Bliskiego Wschodu w Polsce), Adel Naderi (kurdyjski wokalista).
19 października, godz. 18.00, Wolskie Centrum Kultury
Wowakin
Wowakin w nowej odsłonie – reinterpretowanej przez zaproszonych gości: Martę Maslankę i Piotra Zabrodzkiego – to coś, co powinien poznać każdy miłośnik folku i muzyki tradycyjnej!
- Tematem koncertu będzie nasza najnowsza płyta „Latem”. Na albumie pojawili się goście. Jazzman, improwizator Piotr Zabrodzki, który zagrał na syntezatorach i to zestawienie instrumentów elektrycznych z tradycyjnymi było bardzo ciekawe. Zobaczymy, jak spodoba się słuchaczom. Druga gościni – wspaniała perkusjonistka Marta Maślanka – zagrała na naszej płycie na cymbałach. Myślę, że nadała tym utworu dużo czarownej, ulotnej magii – mówiła Paula Kinaszewska. – Ponadto na publiczność czeka niespodzianka: premierowo zaprezentujemy teledysk do jednego z utworów.
26 października, godz. 19.00, DK Kadr
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Maria Baliszewska
Data emisji: 15.10.2024
Godzina emisji: 12.00
mg