Joanna Bator: potrzebujemy dobrych opowieści
Gościem audycji "Spotkanie autorskie" była autorka książki "Nieczułość". To opowieść o losach Polek i skomplikowanych kilku dekadach polskiej historii.
Jak czytamy na stronie Wydawnictwa Literackiego "Nieczułość": "w rozpisanej na wiele lat i głosów opowieści poznajemy losy kobiet – najpierw tragiczne wydarzenia wojenne, a potem czasy, gdy nastała nowa władza. Bohaterki, aby przetrwać, muszą nauczyć się nie okazywać uczuć. Nieczułość staje się ich tarczą przed przeciwnościami losu i złymi językami.
– Istota traumy doznanej przez moje bohaterki leży w tym, że matka i jej córki wzajemnie się krzywdzą, odreagowują na sobie doznane zło, ale na szczęście są na tyle empatyczne, że potrafią to na czas zauważyć, by nie zabrnąć zbyt daleko – powiedziała Martyna Bunda.
Według autorki "Nieczułości", kobiety mają lepsze przygotowanie do współodczuwania, bo wynika to z opieki nad maleńkimi dziećmi, które nie mogąc mówić, wszystko sygnalizują jedynie swoim zachowaniem, gestem. Sięgają też czasami po inne środki, które pozwalają im zachować normalność.
- Po to, żeby bronić się przed całkowitą utratą godności, przed sprowadzeniem do nicości, wystarczy niekiedy drobiazg i tym czymś może być… szminka. W tym tkwi cudowność literatury, cudowność symboli, że bardzo wiele tłumaczą za pomocą czegoś drobnego. Dlatego moja polska, kaszubska historia jest też historią uniwersalną – stwierdziła pisarka.
Ile w książce Martyny Bundy jest fikcji literackiej, a ile faktów? - Chciałam opowiedzieć realną historię, opowiedzieć ją w sposób prowadzący do spokoju i oczyszczenia - stwierdziła autorka książki. Czy to się jej udało? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycj: Spotkanie autorskie
Prowadzi: Katarzyna Nowak
Gość: Martyna Bunda (pisarka)
Data emisji: 10.02.2018
Godzina emisji: 12.30
mko/bch