Frankowie Saliccy, Longobardzi i ich wczesnośredniowieczne prawa

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 14:48
Za czasów króla Chlodwiga (rządził w latach 481–511) państwo frankońskie znacznie się rozrosło i objęło swoim zasięgiem także ludność rządzącą się prawem rzymskim, co wymusiło uregulowanie wewnętrznych stosunków prawnych. W audycji opowiadał o tym prof. Marcin Pauk, mediewista.
Audio
  • Frankowie Saliccy, Longobardzi i ich wczesnośredniowieczne prawa (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Prawo salickie jest spisanym po łacinie zbiorem zwyczajów sądowych, przestępstw i wymierzanych za nie kar, a przede wszystkim odszkodowań i rekompensat za szkody. Do dnia dzisiejszego zachowało się około 70 rękopisów prawa salickiego. Teksty te nie są jednolite.

Prawo salickie odzwierciedlało stosunki prawne z czasów plemiennych. Mimo że organizacja rodowa była w owym czasie w stanie rozkładu, to jednak ród był głównym podmiotem prawnym – prawo przewidywało m.in. współodpowiedzialność sądową członków rodu. Obok prawa salickiego, równie ważnym był spis prawa Longobardów (Edykt Rotara - 643 r.).

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 6.06.2020

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Choreomania, czyli co wydarzyło się w Strasburgu w 1518 roku?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 10:56
- Zjawisko obsesji tanecznej powszechnej, grupowej, mani tanecznej czy epidemii tańca ciągnie się właściwie przez całe średniowiecze i dobry kawałek starożytności, a według niektórych ciągnie się także przez czasy nowożytne z wiekiem XVIII włącznie - mówił Łukasz Modelski, prowadzący audycję "Kryzys wieku średniego".
rozwiń zwiń