Szekspir o stosunkach polsko-niemieckich

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 14:10
- Ten spektakl opowiada o dwóch narodach, o naszym współistnieniu i naszej wrogości - mówi Wilfried Schulz.
Audio
Titus Andronicus, reż. Jan Klata, Teatr Polski we Wrocławiu w koprodukcji z Staatsschauspiel w Dreźnie (fragm. plakatu)
Titus Andronicus, reż. Jan Klata, Teatr Polski we Wrocławiu w koprodukcji z Staatsschauspiel w Dreźnie (fragm. plakatu)Foto: mat. prasowe

Drezdeński Teatr Miejski Staatsschauspiel świętuje w tym roku swoje 100-lecie; jednym z elementów jubileuszu jest wystawienie "Tytusa Andronicusa", stworzonego w wspólnie z wrocławskim Teatrem Polskim.

Rzymski generał Titus Andronicus wraca ze zwycięskiej dziesięcioletniej wojny przeciwko Gotom, w której zginęło jego 21 synów. Na ich grobie składa w ofierze najstarszego syna pojmanej królowej Gotów - Tamory. Ten religijny i polityczny gest wywołuje demony zemsty. Pełen przemocy, nasycony erotyzmem i wielkimi emocjami dramat Williama Shakespeare’a był jego największym sukcesem kasowym. W spektaklu Jana Klaty niemieccy aktorzy grają dekadenckich Rzymian, a polscy – nowych barbarzyńców – Gotów. To zderzenie kultur, mentalności, języków, obyczajów i, nieznających granic etnicznych, pożądań. Zderzenie teatrów, aktorstwa i form. Zderzenie świat.  Reżyserem przedstawienia jest Jan Klata. Recenzja spektaklu >>>

Wilfried Schulz, mówiąc o drezdeńskim teatrze, podkreślił, że jako placówka miejska dostaje pieniądze także od polityków. W związku z tym ciąży na niej szczególnie obowiązek poruszania tematów społecznych. - Nie jesteśmy tematem bulwarowym; do nas ludzie przychodzą spotkać się, przemyśleć swoja teraźniejszość, istotne problemy świata - powiedział rozmówca Grzegorza Chojnowskiego. 

Posłuchaj rozmowy z Janem Klatą >>>

W "Europejskim magazynie kulturalnym" rozmawialiśmy także o fenomenie popularności Wisławy Szymborskiej we Włoszech i w Hiszpanii - w 1. rocznicę śmierci poetki; zapraszaliśmy również do Europejskiej Stolicy Kultury 2013 - Marsylii.

Do wysłuchania audycji zaprasza Justyna Piernik

Czytaj także

"Zniszcz go! Komu służy zła krytyka"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 13:30
Czy krytyk powinien bezlitośnie punktować słabości wystaw i koncertów, czy raczej szukać ich mocnych stron? Czy jego moralnym obowiązkiem jest wspieranie początkujących twórców? Dlaczego tak mało powstaje negatywnych recenzji? Czego lub kogo boją się redaktorzy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pokojowa przyszłość dla naszych narodów". Polsko-niemieckie pojednanie w Krzyżowej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 05:50
31 lat temu odbyła się polsko-niemiecka msza pojednania. - Odejdźmy od ołtarza w kierunku dobrej, pokojowej, błogosławionej przez Boga przyszłości dla naszych narodów, dla narodu polskiego i niemieckiego, dla nas wszystkich w Europie - mówił niemiecki kanclerz Helmut Kohl podczas mszy świętej w Krzyżowej, dwa dni po upadku muru berlińskiego.
rozwiń zwiń