Kodowcy, narodowcy, frankowicze, związkowcy, ekolodzy i feministki - wszyscy biorą dziś udział w marszach. O fenomenie współczesnych manifestacji i ich historycznym kontekście dyskutowaliśmy w audycji "Innymi słowy".
Dr Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji IPN, zwracał uwagę, że znaczenie wieców nie zmieniło się za bardzo od czasów starożytności: chodzi o pokazanie siły. W starożytnej Grecji obywatele rozdzielali się na placu, na dwie grupy. Większość miała rację. Z kolei w starożytnym Rzymie odbywały się marsze zwycięzców, w czasie których prowadzono przegranych. - W podobny sposób w zeszłym roku zachowali się rebelianci w Donbasie, pędząc przed sobą wziętych do niewoli żołnierzy ukraińskich - dodawał historyk.
O różnicach między marszami i pielgrzymkami opowiadał prof. Andrzej Wójtowicz.
Dyskusja odbyła się 6 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.
***
Tytuł audycji: Innymi słowy (w paśmie "Przestrzenie kultury")
Prowadzi: Barbara Schabowska, Tomasz Kempski i dr Marek Kochan
Goście: Henryk Wujec (opozycjonista, doradca prezydenta Komorowskiego ds. społecznych); Maciej Pawlicki (producent i scenarzysta filmowy, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu); dr Andrzej Zawistowski (historyk, dyrektor Biura Edukacji IPN) oraz prof. Andrzej Wójtowicz (socjolog religii UKSW).
Data emisji: 15.05.2016
Godzina emisji: 12.00
Audycja powstała we współpracy z TVP Kultura.
bch/mc