To, co przedwojenne. Zapomniane losy polskiego ziemiaństwa
Ignacy Jan Paderewski na jazzowo
Helena Paderewska, wieloletnia żona wybitnego pianisty, kompozytora, ale też polityka, patrioty i niestrudzonego orędownika sprawy polskiej, była kobietą temperamentną, przedsiębiorczą, a także wielkim wsparciem dla swojego męża. Bardzo aktywnie zajmowała się działalnością społeczną: była m.in. inicjatorką powołania Polskiego Białego Krzyża, współzałożycielką Towarzystwa Pomocy dla Inteligencji, fundatorką szkoły dla dziewcząt w Julinie.
49:28 2020_11_15 11_07_38_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Kulturalna podróż do dwudziestolecia międzywojennego (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
Niewiele osób wie i pamięta, że zarówno dla Ignacego Jana, jak i Heleny to nie było pierwsze małżeństwo. Muzyk wcześniej ożenił się z Antoniną Korsak, która niespełna rok po ślubie zmarła tuż po porodzie ich syna Alfreda. Natomiast Helena przez blisko 20 lat była żoną skrzypka Władysława Górskiego, z którym także miała syna. Zanim udało jej się doprowadzić do unieważnienia pierwszego małżeństwa, przez długi czas była kochanką Paderewskiego.
Przyjaciółki, muzy, wybranki serca – kobiety w życiu Ignacego Jana Paderewskiego/YouTube Wszechnica FWW
– Początkowo Polakom nie podobało się, że kiedy Paderewski zajął się polityką, "ta kobieta" do wszystkiego się wtrącała. Nikt nie wiedział, co wcześniej zrobiła i tzw. zwykły szary obywatel nie miał pojęcia, ile pani Helenie udało się załatwić dla kraju – mówi Anna Mączka, dziennikarka, scenarzystka, która interesuje się wybitnymi postaciami pozostającymi w cieniu.
– Tymczasem ona postanowiła od początku, że będzie dla męża podporą z krwi i kości. I pierwszego dnia, kiedy zatrzymali się w hotelu Bristol, stanęła w oknie i powiedziała: "Pragnęłabym, aby na początek żaden z potrzebujących nie był bez kawałka chleba, bez bielizny, bez okrycia". I ludzie zaczęli przynosić żywność, bieliznę, ubrania – opowiada Anna Mączka.
Helena Paderewska. Cała historia/YouTube Powstanie Wielkopolskie – 27 grudnia 1918
Ponadto w audycji:
- Dziennikarka i krytyk mody Joanna Bojańczyk o modzie i stylu życia dwudziestolecia międzywojennego;
- Piotr Baron, saksofonista i dyrektor orkiestry Sinfonia Iuventus o inspiracjach muzycznych płynących z międzywojnia.
***
Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 15.11.2020
Godzina emisji: 11.07
pr