Muzyka Fryderyka Chopina w wersji na gitarę klasyczną

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 16:00
W audycji "Chopin osobisty" zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina w wersji na gitarę klasyczną! Pretekstem do tego niecodziennego programu będzie dzisiejsze spotkanie z Mateuszem Kowalskim, wybitnym wirtuozem gitary, który w Muzeum Fryderyka Chopina na warszawskiej Tamce promować będzie swój nowy album wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Muzyka Fryderyka Chopina w wersji na gitarę klasyczną
Muzyka Fryderyka Chopina w wersji na gitarę klasycznąFoto: Tatiana Gazizova/Shutterstock

W albumie znalazła się współczesna aranżacja Koncertu fortepianowego f-moll op 21 Chopina w wersji na gitarę i orkiestrę, opracowanej przez Jerzego Koeniga i zaprezentowana po raz pierwszy przez Mateusza Kowalskiego z {oh!} Orkiestrą na festiwalu Chopin i jego Europa w 2023 roku.


Posłuchaj
59:52 2024_12_11 15_00_31_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Muzyka Fryderyka Chopina w wersji na gitarę klasyczną (Chopin osobisty/ Dwójka)

 

Płyta, na której można posłuchać także Symfonii B-dur KV 22 Mozarta i Koncertu klarnetowego Karola Kurpińskiego w nowej wersji Sebastiana Gottschicka ukazała się w listopadzie. Dzisiejsze spotkanie w Muzeum Chopina rozpocznie się o godzinie 18.00, a poprowadzi je Aleksander Laskowski. Gośćmi będą Mateusz Kowalski oraz wicedyrektor NIFC, Stanisław Leszczyński.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 11.12.2024

Godzina emisji: 15.00

dz/zch

Czytaj także

Czy trzeba być Polakiem, by dobrze interpretować Chopina?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2024 12:00
Czym dziś jest wykonawstwo muzyki narodowej? I czy muzyka tworzona np. przez Chopina, Sibeliusa lub Dvořáka to dobro narodowe, czy już wspólne? W audycji rozmawialiśmy o postrzeganiu różnych sposobów odtworzenia dzieł czeskiej, skandynawskiej i polskiej muzyki narodowej we współczesnej kulturze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin czy nie Chopin? Sensacyjne odkrycie budzi kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 18:14
- Tak jak współpracujący z nami muzykolog Jeffrey Kallberg twierdzi, że nie ma raczej wątpliwości, że było to pisane ręką Chopina, tak zastanawiamy się, z muzyką jakiego charakteru mamy do czynienia. Wiemy też, że bywało, że Chopin zapisywał postępy kompozytorskie swoich uczniów - mówił w Dwójce Artur Szklener, szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń