Natura według Beethovena i Strawińskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 08:50
Legendarne dzieła klasyków XIX i XX stulecia - "Święto wiosny" i VI Symfonia "Pastoralna" - zabrzmiały podczas kwietniowego koncertu Orkiestry Symfonicznej Radia Bawarskiego, którą poprowadził Gustavo Dudamel.
Scenografia Mikołaja Roericha do Święta wiosny
Scenografia Mikołaja Roericha do "Święta wiosny"Foto: Wikipedia, domena publiczna

W swoim balecie "Święto wiosny" Igor Strawiński przedstawia pogański obrzęd złożenia bogu wiosny ofiary z młodej dziewczyny. Wybrana zostaje ukochana Pasterza, który nie jest w stanie jej uratować. Z tego powodu budzi się w nim bunt i gniew przeciwko okrucieństwu i barbarzyństwu swojego ludu. Do dziś "Święto Wiosny" uważane jest za jedną z największych kompozycji XX wieku, a Strawiński nazywany jest ojcem współczesnej muzyki klasycznej.

"Święto wiosny" przed Płytowym Trybunałem Dwójki>>>

Zupełnie inną wizję natury niesie VI Symfonia "Pastoralna" Ludwiga van Beethovena. To utwór pogodny, związany z uczuciami, jakie budzi w człowieku kontakt z przyrodą. Programowe tytuły części stanowią jedynie sugestię tego, co muzyka wyraża: obudzenie się pogodnych uczuć po przybyciu na wieś, scena nad strumieniem, zabawa wieśniaków, burza, pieśń pastuszka. Rozmaite elementy ilustracyjne wprowadzane są przez kompozytora w sposób bezpośredni i naturalny. Słynna scena burzy, genialna w swoim rodzaju, nie jest na wskroś oryginalna, ale odwołuje się do bogatej tradycji ilustracyjnej sięgającej co najmniej baroku.

Na retransmisję kwietniowego koncertu "Letniego Festiwalu Muzycznego" zaprasza Krzysztof Dziuba.

Program:

Ludwig van Beethoven VI Symfonia F-dur op. 68 "Pastoralna"

Igor Strawiński Balet Święto wiosny

Wyk. Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego pod dyrekcją Gustavo Dudamela

(Lucerna, Sala koncertowa Centrum Kulturalno-Kongresowego, 11.04.2014)

8 lipca (wtorek), godz. 19.30-22.45, wprowadzenie o godzinie 19.00

mm/bch

Czytaj także

Nieznane życie Strawińskiego w Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 23:00
- Z książki pióra Charlesa M. Josepha nasi pisarze mogą nauczyć się, jak pisać o muzyce, by dotrzeć nie tylko do muzykologów – mówiła o najnowszej biografii Igora Strawińskiego Dorota Kozińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japoński geniusz płakał w kinie. Odkrył go Strawiński

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 14:00
- Zanim Toru Takemitsu zrobił międzynarodową karierę, był całkowicie niezrozumiany i ostro krytykowany we własnej ojczyźnie - mówi dyrygent Junichi Hirokami o pionierze i mistrzu nowoczesnej muzyki japońskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stulecie genialnego muzycznego skandalu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 17:00
- "Święto wiosny" Igora Strawińskiego było dla XX wieku tym, czym IX Symfonia Beethovena dla stulecia poprzedniego - mówi w "Notatniku Dwójki" Beata Stylińska i zaprasza do rozmowy znanych teoretyków muzyki oraz choreografów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezupełnie koncert. Co słyszał głuchy Beethoven?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 18:00
– W tym przedsięwzięciu chodzi o to, byśmy jako osoby słyszące odebrali muzykę tak, jakbyśmy byli głusi – mówił w Dwójce Michał Libera, kurator cyklu Bio/Formy, w ramach którego odbędzie się performatywny koncert odtwarzający warunki pracy kompozycyjnej Beethovena po utracie słuchu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hymn Unii Europejskiej. Wspólna melodia, różne teksty

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 16:00
- Unia Europejska nie zatwierdziła żadnych słów jako kanonicznych. W praktyce powstały parafrazy w językach narodowych, często odbiegające od oryginału i na ogół redukujące dość bogate środki poetyckie Schillera - o historii "Ody do radości" opowiadał autor jej polskiego przekładu prof. Andrzej Lam.
rozwiń zwiń