Szekspir według Berlioza na BBC Proms

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 15:00
Na transmisję londyńskiego wykonania fragmentu słynnej symfonii dramatycznej "Romeo i Julia", a także VIII Symfonii Beethovena i IX Symfonii Dvoráka zaprasza Agata Kwiecińska.
Romeo i Julia pędzla Forda Madoxa Browna (1870). Sztuka Szekspira inspirowała wielu kompozytorów, m.in Czajkowskiego i Prokofiewa. Opera Gounoda należy wśród tego typu dzieł do utworów niesłusznie zapomnianych
"Romeo i Julia" pędzla Forda Madoxa Browna (1870). Sztuka Szekspira inspirowała wielu kompozytorów, m.in Czajkowskiego i Prokofiewa. Opera Gounoda należy wśród tego typu dzieł do utworów niesłusznie zapomnianychFoto: Wikimedia/CC

Dzieło - przeznaczone na solistów, chór oraz orkiestrę i uważane za jedną z najwybitniejszych i najoryginalniejszych Berliozowskich realizacji idei muzyki programowej - ukończone zostało w 1839 roku. Historia utworu zaczęła się jednak 12 lat wcześniej, kiedy kompozytor zachwycił się spektaklem "Romea i Julii" Szekspira w paryskim Teatrze Odeon, z udziałem słynnej brytyjskiej aktorki Harriet Smithson (tej samej, która zainspirowała także "Symfonię fantastyczną").

Dla powstania kompozycji niezbędne okazało się jednak spotkanie Hectora Berlioza z Niccolo Paganinim. Słynny wirtuoz, wysłuchawszy w 1838 roku wykonania "Harolda w Italii", uklęknął przez autorem dzieła i nazwał go "spadkobiercą Beethovena". Do hołdów dołączył skromną sumę... 20 tysięcy franków, które umożliwiły ukończenie monumentalnej symfonii dramatycznej "Romeo i Julia".  Niestety Paganini nie zdążył już usłyszeć dzieła, które po części zawdzięczamy także jemu.

W środę Orkiestra Radia SWR pod dyrekcją Sir Rogera Norringtona przedstawi fragment "Samotność Romea" z II części dzieła Berlioza, którą poprzedzi "mała symfonii w F" Beethovena  oraz monumentalna Symfonia "Z Nowego Świata" Berlioza.

Program:

Ludwig van Beethoven VIII Symfonia F-dur op. 93

Hektor Berlioz Romeo i Julia: cz. II Samotność Romea

Antonín Dvorák IX Symfonia e-moll op. 95 "Z Nowego Świata"

Wyk. Orkiestra Radia SWR w Stuttgarcie pod dyr. Sir Rogera Norringtona

3 września (środa), godz. 20.30-22.40, wprowadzenie o 19.00

mm/bch

Czytaj także

Masz problem? Lekarstwa szukaj u Szekspira!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 12:00
W strukturze uczuć ludzkich - od czasów Antygony i Kreona - nic się nie zmieniło. W dniu 450. urodzin Williama Szekspira należałoby dodać, że w czasach nowożytnych ten jeden autor zaludnił naszą wyobraźnię nie mniejszą liczbą mitów niż wszyscy starożytni razem wzięci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Václav Luks: historia bel canta sięga czasów Monteverdiego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 13:00
- Wraz z Raffaelą Milanesi przedstawiamy nowy punkt widzenia bel canta - mówił szef Praskiej Orkiestry Barokowej Collegium 1704 przed środowym występem zespołu na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin w chatce Jehkina Iivany, czyli Północ według Olli Mustonena

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 13:00
- Kiedy wędrowny pieśniarz przedstawiał losy jakiegoś mitycznego bohatera, to tak naprawdę śpiewał o sobie. Podobnie jest z wykonawcami muzyki klasycznej. Dzięki temu muzyk Bacha czy Beethovena jest wciąż żywa - mówił Olli Mustonen, pianista i kompozytor, który w środę wystąpił na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń