Ostatnia Noc Promsów w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 11:00
Ostatnia Noc Promsów to niezwykłe wydarzenie, łączące wykonania gwiazd z jedynym w swoim rodzaju współprzeżywaniem muzyki. Publiczność reaguje żywiołowo i w znacznym stopniu bierze udział w wykonaniu niektórych punktów programu. Dwójka tradycyjnie transmituje ten szczególny koncert.
Ostatnia Noc Promsów, 2003
Ostatnia Noc Promsów, 2003Foto: EPA/PAP/STEFAN ROUSSEAU

Nie jest łatwo dostać się na Ostatni Koncert Promenadowy. Aby zdobyć miejsce siedzące, należy wykazać się obecnością na co najmniej pięciu wcześniejszych koncertach w ramach bieżącego sezonu Promsów. Natomiast słuchacze, którzy nabyli karnet na miejsca stojące na cały sezon (słynni promersi ) mają zapewniony wstęp na Last Night. I to przede wszystkim oni tworzą niezwykła atmosferę tego koncertu.

Początek wieczoru oddany jest gwiazdom - w tym roku będą to skrzypaczka Janine Jansen oraz śpiewacy Elizabeth Watts, Ruthie Henshall, John Daszak i Roderick Williams. Wykonują oni głównie popularne dzieła ze standardowego repertuaru. W drugiej części zaś pojawiają się dzieła coraz lżejsze, zwykle o charakterze patriotycznym, ale, co niezwykłe samo w sobie, nie nacjonalistycznym.

Końcowa sekwencja w tym roku zacznie się od "Plymouth Hoe" Johna Ansella (z krótkim cytatem z "Rule, Britannia!"). Następnie program "obowiązkowy", powtarzany co roku, czyli Elgar i jego Marsz oraz pieśń "Land of Hope and Glory" oraz alegoryczna aria z początku XVIII wieku -  "Rule, Britannia!". Tradycją Ostatniej Nocy Promsów jest wykonywanie refrenu przez publiczność. Program koncertu kończy niezmiennie hymn " Jerusalem" Huberta Parry'ego (w opracowaniu Elgara) do słów Williama Blake'a oraz hymn brytyjski God Save the Queen. To ostatni punkt programu, ale nie koncertu, który kończy się zawsze odśpiewaniem - przez trzymającą się za ręce, tworzącą jedną wielką społeczność, publiczność - starej szkockiej pieśni Auld Lang Syne .

A potem Promsy przechodzą do historii i zaczyna się odliczanie dni do następnego sezonu.

Transmisję z Royal Albert Hall w Londynie poprowadzi Adam Suprynowicz.

Program:

Gavin Higgins (* 1983) Velocity  (premiera, zam. BBC); Sir Malcolm Arnold Peterloo Overture; Sir William Walton Façade (fragm.), Ernest Chausson Poemat, Sir John Tavener Song for Athene, Richard Strauss Taillefer, Aram Chaczaturian Taniec z szablami z baletu "Gajane", Maurice Ravel Rapsodia koncertowa "Cygan", Jerome Kern (opr. Roderick Williams ) Ole Man River; trad. (opr. Roderick Williams) Joshua Fit the Battle of Jericho, Richard M. Sherman Mary Poppins Medley, John Anse Plymouth Hoe; Thomas Arne (opr. Sir Malcolm Sargent) Rule Britannia, Sir Edward Elgar Pomp and Circumstance  - Marsz  nr 1, Sir Hubert Parry (opr. Sir Edward Elgar) Jerusalem
Wyk. Janine Jansen - skrzypce,  Roderick Williams - baryton, Elizabeth Watts - sopran,  John Daszak -  tenor; BBC Singers, BBC Symphony Chorus, BBC Symphony Orchestra, dyr. Sakari Oramo

13 września (sobota), godz. 20.00-23.30

mm/bch

Czytaj także

Legendarny "chodzony" festiwal zaczyna się już dziś!

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 09:20
Londyńskie BBC Proms mają już ponad stuletnią tradycję. To jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku, nie tylko w Wielkiej Brytanii. Na antenie Dwójki transmitować będziemy najciekawsze wydarzenia tegorocznej edycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrektor Promsów: wprowadzanie zmian to stały element naszego programu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 18:00
- Na Cage’a, Stockhausena czy Birtwistle’a przychodzą do nas tłumy podobne do tych, które czekają na wykonanie IX Symfonii Beethovena - podkreślał Roger Wright w rozmowie z Barbarą Schabowską. Dyrektor Promsów rozstaje się z festiwalem pełen dumy.
rozwiń zwiń