UrgentMusic na zakończenie 64. Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2024 11:00
Dobiegł końca 46. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej - Omnia Beneficia Festival 2024. W Dwójce transmitowaliśmy koncert finałowy pn. "Collegium Musicum", podczas którego wystąpił zespół UrgentMusic pod dyrekcją Veroniki Skuplik.
Zapraszamy na koncert zespołu UrgentMusic pod dyrekcją Veroniki Skuplik
Zapraszamy na koncert zespołu UrgentMusic pod dyrekcją Veroniki SkuplikFoto: mat. pras.

SŁUCHAJ RADIOWEJ DWÓJKI:

Program II Polskiego Radia to także Dwójka online. To mnóstwo ciekawych audycji z niecodzienną propozycją muzyczną 

46. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej – Omnia Beneficia Festival 2024

Collegium Musicum

Program:

  • Matthias Weckmann - Toccata in a, Sonata I in D, Sonata III in G, Canzona in C, Sonata II in D, Sonata IV in a, Sonata VII in D, Sonata IX in d
  • Johann Jacob Froberger - Toccata in d
  • Johann Michael Nicolai - Sonata in C
  • Andreas Oswald - Sonata in D

Wykonawcy: zespów UrgentMusic pod dyrekcją Veroniki Skuplik – skrzypce

***

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej (Festiwal Omnia Beneficia), organizowany od 1975 roku to jeden z najstarszych festiwali muzyki dawnej w Polsce. Był niegdyś estradą garstki zapaleńców próbujących wskrzesić zapomniane dzieła sprzed wieków, świadkiem rodzącego się w Polsce ruchu wykonawstwa muzyki dawnej na historycznych instrumentach. W Starym Sączu można było usłyszeć utwory najbardziej znane i kompozycje wydobywane z zapomnianych przez stulecia rękopisów, wykonywane przez artystów polskich i zagranicznych na instrumentach dawnych i współczesnych. Starosądecki Festiwal ewoluował wraz z epoką, której towarzyszył (bo z punktu widzenia przemian w kulturze to już cała epoka!), stając się powoli, używając modnego dziś określenia, „marką” znaną, ale może też z czasem nieco przyćmioną przez inne, bardziej spektakularne wydarzenia muzyczne w Polsce lat ostatnich.

A jednak Stary Sącz wciąż ma do zaoferowania wartości, które trudno odnaleźć gdzie indziej: przede wszystkim samo miasto, tak prześlicznie położone i tak urokliwe, że trudno się w nim nie zakochać; niewielkie, ale pełne historycznego klimatu kościoły; klasztor Sióstr Klarysek, pomnik tradycji nierozerwalnie z miastem związanej; i wreszcie ludzi, którzy są tu prawdziwymi animatorami kultury. Wielkie festiwale sprowadzają plejadę gwiazd, ale nie zapewnią tej intymnej atmosfery, jaka w Starym Sączu rodzi się zupełnie naturalnie.

(mat. pras.)

mgc, dz

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń