"Tristan i Izolda" na inaugurację Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2024 09:00
Tegoroczny Festiwal w Bayreuth otworzyła nowa, premierowa produkcja dramatu "Tristan i Izolda" Ryszarda Wagnera. Kierownictwo muzyczne sprawował Semyon Bychkov, a reżyserii podjął się debiutujący na Zielonym Wzgórzu islandzki reżyser – Thorleifur Örn Arnarsson. W rolach tytułowych wystąpili fińska śpiewaczka Camilla Nylund i austriacki tenor Andreas Schager.
Festspielhaus - miejsce wystawiania oper Richarda Wagnera podczas corocznego festiwalu w Bayreuth
Festspielhaus - miejsce wystawiania oper Richarda Wagnera podczas corocznego festiwalu w BayreuthFoto: Shutterstock/Lubię68


Program:

Richard Wagner Tristan i Izolda – dramat muzyczny w trzech aktach

wykonawcy: Andreas Schager – tenor (Tristan), Günther Groissböck – bas (Król Marek), Camilla Nylund – sopran (Izolda), Ólafur Sigurðarson – baryton (Gorwenal), Birger Radde – baryton (Melot), Christa Mayer – sopran (Brangena), Daniel Jenz – tenor (Pastuszek), Lawson Anderson – baryton (Sternik), Matthew Newlin – tenor (Młody Marynarz), Chór Festiwalowy w Bayreuth i Orkiestra Festiwalowa w Bayreuth, dyr. Semyon Bychkov

Festiwal Wagnerowski w Bayreuth 2024

***

Festiwal Wagnerowski stworzony przez kompozytora, odbywa się w bawarskim mieście Bayreuth od 1876 roku. Miejscem festiwalu jest specjalny teatr (Festspielhaus), którego koncepcję i ogólny projekt wymyślił sam Ryszard Wagner. Jest to przedsięwzięcie prywatne – od początku kieruje nim rodzina, spadkobiercy kompozytora. Po II wojnie światowej i mrocznych czasach nazizmu, odnowy spuścizny wagnerowskiej na Zielonym Wzgórzu dokonał wnuk – Wieland Wagner. Nowa era Festiwalu Wagnerowskiego rozpoczęła się w 1951 roku. Wieland Wagner – reżyser i scenograf – zasłynął nowatorskimi, często minimalistycznymi wizjami wystawianych dzieł Wagnera oraz angażowaniem najwybitniejszych śpiewaków tamtych czasów.

"Złota era" Bayreuth przypadała na czas aktywności takich artystów, jak Birgit Nilsson, Wolfgang Windgassen czy Hans Hotter. Przez Festspielhaus przewinęła się również plejada największych dyrygentów XX wieku. Po śmierci Wielanda schedę przejął jego brat – Wolfgang, który sprawował funkcję dyrektora artystycznego do 2008 roku. Potem kierownictwo artystyczne przejęły jego córki: Eva Wagner-Pasquier i Katharina Wagner.

***

Na audycję "Letni Festiwal Muzyczny" w czwartek (25.07) w godz. 15.45-22.00 zaprosili Dorota Kozińska i Marcin Majchrowski

pg, dz

Czytaj także

Dorota Kozińska: Festiwal Wagnerowski w Bayreuth to legenda operomanów

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 12:47
- Na tym festiwalu, jak w soczewce skupiają się wszystkie problemy świata operowego i chociażby z tego punktu widzenia warto go bacznie obserwować - mówiła w Dwójce krytyk muzyczna i operowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Konieczny: wykonanie Wagnera w Bayreuth jest ważne dla mojego życiorysu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 20:00
- To nie jest takie proste znaleźć śpiewaka, który dobrze zna partię Wotana z Walkirii i będzie gotowy zaśpiewać premierę w Bayreuth bez próby, w dodatku jest jeszcze w tym czasie dyspozycyjny. Akurat kierownictwo Bayreuth trafiło na mnie i tak się złożyło, że pojechałem śpiewać ten spektakl w ekstremalnych okolicznościach - mówił w Dwójce znakomity śpiewak operowy Tomasz Konieczny.
rozwiń zwiń