Jak podkreślał gość Dwójki, dzięki Konkursowi Chopinowskiemu na Instrumentach Historycznych możemy muzykę jego patrona (którą "wydaje się, że już do końca poznaliśmy") odkrywać wciąż na nowo. - Atmosfera wokół tego konkursu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – mówił Stanisław Leszczyński.
W rozmowie również m.in. o programie konkursu, samych instrumentach historycznych ("one są bardzo chimeryczne") czy o wrażliwości współczesnego odbiorcy muzyki. Nie zabrakło także nawiązania do tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
***
Stanisław Leszczyński to teoretyk muzyki, krytyk, publicysta, menadżer, pedagog. Szef działu muzyki klasycznej w Polskich Nagraniach (1979-1981), konsultant programowy Filharmonii Narodowej (1988-1991), dyrektor Nagrań Muzycznych Polskiego Radia (1991-1994) współtwórca i pierwszy dyrektor Studia koncertowego S-1 (obecnie im. Witolda Lutosławskiego).
Jest pomysłodawcą, redaktorem i wydawcą płyt z muzyką polską z udziałem m.in. Artura Rubinsteina, Marthy Argerich, Fou Ts'onga, Stanisława Skrowaczewskiego i Jerzego Maksymiuka. W końcu: twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
Stanisław Leszczyński otrzymał Nagrodę Specjalną ministra kultury i dziedzictwa narodowego za szczególny wkład w jubileusz 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina.
***
Tytuł audycji: Wolna sobota
Prowadzi: Jerzy Kisielewski
Gość: Stanisław Leszczyński
Data emisji: 23.02.2019
Godzina emisji: 16.00