Gościem audycji był Michał Klauza, z którym rozmawialiśmy o nowej płycie Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie - "Muzyka kompozytorów polskich XVIII i XIX wieku". Płyta ta zainaugurowała działalność Orkiestry pod zmienioną nazwą. Po niemal 30 latach występowania jako Polska Orkiestra Radiowa zespół wrócił do historycznej nazwy. Album zawiera zarówno wykonania koncertowe, jak również rejestracje archiwalne realizowane dla Polskiego Radia. Wszystkie powstały w latach 2015 -2019.
Okładka płyty Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie
- Problemem w promocji naszej muzyki jest to, że bardzo często przysyłane materiały nutowe wymagają dodatkowych prób na ich korektę, co powoduje, że trudno jest mieć radość z wykonania utworu. Każdy artysta chciałby zająć się interpretacją utowru, a nie zastanawiać się, czy nuty są właściwe. Muzyka z naszej nowej płyty to muzyka tonalna, przyjemna dla ucha i materiał musiał być bardzo dobrze przygotowany – zauważył Michał Klauza.
Dlaczego orkiestra wróciła do swojej historycznej nazwy? Jakie kryteria kierowały doborem materiału muzycznego do nagranej przez nią płyty? O tym w nagraniu audycji.
***
Rozmawiał: Jakub Kukla
Gość: Michał Klauza (dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie)
Data emisji: 6.09.2019
Godzina emisji: 16.30
Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".
mko