W Sokołowsku na Dolnym Śląsku niebawem odbędzie się "Festiwal sztuki efemerycznej". Wydarzenie to skupia artystów i krytyków sztuki, będzie więc można zobaczyć prawdziwych mistrzów, m.in. Janusza Bałdygę, czy Sławomira Beresia. Nie zabraknie także warsztatów dla mieszkańców tej miejscowości. O szczegółach tego wydarzenia z organizatorem, Antonim Burzyńskim rozmawiała Monika Pilch.
Tymczasem w Jarosławiu odbędzie się już 20. edycja festiwalu "Pieśń naszych korzeni". Z tej okazji dużo będzie się tam działo. Nie będzie hucznie, ale będzie ciekawie. – W tym roku położyliśmy nacisk na przemijanie, bez głośnej muzyki i hałasu. Jubileusz to pewna cezura. Coś minęło, ale coś wciąż jest przed nami – mówił w rozmowie z Magdaleną Łoś Maciej Kaziński, dyrektor tego wydarzenia.
Na drugim końcu Polski, w Kościkowie-Paradyżu, równolegle odbywa się inny festiwal muzyki dawnej - "Muzyka w raju". To również jubileuszowa, tym razem 10. edycja. W Dwójce opowiedziała o tym wydarzeniu Magdalena Łoś.
Muzykę dla 18 muzyków, czyli "Music for 18 Misicians" Steve’a Reicha w wykonaniu zespołu Kwadrofonik i zaprzyjaźnionych z nim muzyków, będzie można zaś usłyszeć w Tomaszowie Mazowieckim podczas sobotniego koncertu w ramach wędrownego festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". To będzie pierwsze polskie wykonanie tego utworu. O tym niecodziennym wydarzeniu w Dwójce opowiadali członkowie zespołu Kwadrofonik.
Zapraszamy do wysłuchania dźwięków rozmów ze studia Dwójki, załączonych do materiału.