W audycji "Rachunek myśli" rozmawialiśmy o neurobiologicznym spojrzeniu na nałogi. Uzależnienie to choroba mózgu - twierdzą lekarze. Wiąże się z zaburzeniem układu nagrody, a odpowiadające za nałogi połączenia nerwowe pozostają w mózgu do końca życia.
- Układ nagrody, czyli wydzielanie dopaminy do mózgu odpowiada z jednej strony za stan motywacji, a z drugiej jest narzędziem naszego mózgu do tego, żeby mógł zakodować sobie te czynności, które są dla nas korzystne - stwierdził Wojciech Glac podkreślając, że podtrzymujemy te właśnie zachowania, bo wywołują one pobudzenie układu nagrody.
- Dokonują jednak tego również przeróżne substancje psychoaktywne i układ nagrody informuje mózg, że to co wywołało pobudzenie jest korzystne. Im silniejsze pobudzenie układu, tym silniejsze zakodowanie przyczyny jako wartej powtarzania. Człowiek uzależniony staje się niewolnikiem tej nagrody, którą wywołuje narkotyk czy alkohol, bo mózg traktuje ich przyjęcie jako coś niezwykle korzystnego - zauważył gość programu.
Dlaczego przyjemności naturalne blakną w konfrontacji z doznaniami, które wywołują substancje psychoaktywne? Jaka jest przyczyna tego, że osoba uzależniona potrzebuje coraz większych dawek tych substancji? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Rachunek myśli
Prowadził: Michał Nowak
Gość: Wojciech Glac (neurobiolog) i Adam Nyk (psychoterapeuta uzależnień)
Data emisji: 12.01.2019
Godzina emisji: 23.00
mko