Wiele osób, myśląc o wierze i nauce, widzi niepokonaną barierę między tymi dwoma aspektami, uważając, że zagadnień naukowych i religijnych nie da się ze sobą pogodzić. W audycji "Terlikowski na froncie" mity o antynaukowej religii i antyreligijnej nauce rozbijał ks. prof. Wojciech Grygiel, filozof nauki i chemik.
"Kościół niemiecki jest w realnej schizmie". Robert Tekieli o drodze synodalnej w Niemczech
Gość PR24 podkreślił, że nie jest prawdą, że ksiądz nie może być naukowcem, a naukowiec - osobą wierzącą. Zaznaczył przy tym, że w historii były dziedziny, które zapracowały na to, by taki zdecydowany konflikt między wiarą a nauką dostrzegać. Na początku wymienił przypadek Galileusza, który zmuszony został przed sądem kościelnym wyprzeć się głoszonych przez siebie tez o ziemi krążącej wokół słońca, jak zaś podkreślił ks. prof. Grygiel - współcześnie takim zarzewiem sporu jest sprawa teorii ewolucji.
- My ten konflikt postrzegamy pod pozorem tego jednego zwarcia ewolucjonizmu z teologią, o którym jest głośno. Natomiast wydaje mi się, że to jest rzecz, która wynika z pewnych raczej uprzedzeń jednej strony do drugiej strony niż rzeczywiście z jakiegoś fundamentalnego sprzeciwu tych dwóch dyscyplin - mówił ks. prof. Wojciech Grygiel.
23:36 PR24_MPLS 2020_10_21-20-05-36_Grygiel.mp3 Ks. prof. Wojciech Grygiel o relacjach między wiarą a nauką ("Terlikowski na froncie" / PR24)
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzi: Tomasz Terlikowski
Gość: ks. prof. Wojciech Grygiel (filozof nauki, chemik, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
Data emisji: 21.10.2020
Godzina emisji: 20.06
PR24/jmo