II wojna światowa - serwis Polskiego Radia
Na wstępie audycji Agata Abramowicz odniosła się do politycznych sporów na temat ekspozycji stałej w Muzeum II Wojny Światowej. Kuratorka podkreślała, że wystawa jest efektem ośmiu lat pracy historyków, rozmów w Polsce i za granicą, w końcu pozyskiwania eksponatów i powinna dostać szanse, by wybrzmieć w takim kształcie, w jakim powstała. - To, co na tej wystawie wydaje mi się bardzo cenne, to odniesienie się do wartości uniwersalnych: człowieczeństwa, cierpienia, bycia sprawcą i ofiarą. I tak, w zestawieniu zbrodni chorwackich ustaszy i zbrodni wołyńskiej, widz może zobaczyć deprawację wojną, to, w jaki sposób terror III Rzeszy zaczyna się przejawiać w zachowaniach kolejnych narodów, które najpierw są świadkami zbrodni, a potem same je popełniają - wyjaśniała Agata Abramowicz.
O swoich wrażeniach z oglądania wystawy mówiła Izabela Mrzygłód z Muzeum Historii Polski. - Eksponaty, które udało się zebrać zespołowi Muzeum II Wojny Światowej robią duże wrażenie. Niekiedy jednak giną one na tej wystawie, nie zawsze wydobyta jest ta historia najbardziej trafiająca do widza.
Gość audycji "O wszystkim z kulturą" dodawał, że o wiele bardziej przemawiały do niej instalacje symboliczne, jak chociażby niedostępne talerze w sekcji poświęconej głodowi, niż rekonstrukcje ulic.
W audycji Agata Abramowicz tłumaczyła sposób pokazania wątku polskiego w czasie II wojny światowej, objaśniała też niektóre intrygujące zestawienia eksponatów i podkreślała, że oglądanie wystawy najlepiej rozłożyć na kilka wizyt.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Bartosz Panek
Gość: Agata Abramowicz (zastępczyni dyrektora Muzeum Miasta Gdyni), Izabela Mrzygłód (historyk, Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 5.04.2017
Godzina emisji: 18.00
bch/ab