- Tym koncertem chcemy oddać hołd wszystkim tym, którzy 39 lat temu walczyli o wyrwanie naszej Ojczyzny z jarzma rządów komunistycznego reżimu - mówi Michał Klauza, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
Koncert pod jego dyrekcją otworzyło Adagietto z "Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego – dzieła, którego libretto oparte na wątku z poematu Johna Miltona, poprzez biblijną historię Adama i Ewy dotyka uniwersalnego tematu walki dobra ze złem.
STAN WOJENNY zobacz serwis specjalny >>>>>
- Instrumentalne Adagietto, opracowane w 2007 roku przez kompozytora w wersji na rożek angielski i smyczki, spełni rolę refleksyjnego preludium do Fantazji na wiolonczelę i orkiestrę op. 52 Mieczysława Weinberga – urodzonego w Warszawie 101 lat temu kompozytora, którego bogata twórczość, inspirowana wpływem trzech kultur budujących jego artystyczną tożsamość, jest stopniowo przywracana naszej pamięci. Solistą w tym utworze z 1953 roku nawiązującym do polskiego folkloru będzie Marcin Zdunik – wybitny wiolonczelista młodego pokolenia – zapowiadała Róża Światczyńska z Programu 2 Polskiego Radia.
Koncert zamknęła Symfonia kameralna op. 110a Dymitra Szostakowicza. Dzieło, będące opracowaniem na orkiestrę smyczkową autobiograficznego VIII Kwartetu smyczkowego c-moll, jednego z najbardziej poruszających utworów kompozytora, oficjalnie poświęconego "ofiarom wojny", w rzeczywistości dedykowanego samemu sobie.
W programie:
- Krzysztof Penderecki - Adagietto z "Raju utraconego"
- Mieczysław Weinberg - Fantazja na wiolonczelę op.52
- Dymitr Szostakowicz - Symfonia kameralna op. 110a (orch. R. Barshai)
Wykonawcy:
- Marcin Zdunik - wiolonczela
- Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie
- Michał Klauza - dyrygent
Transmisja miała miejsce w niedzielę (13.12) o godz. 15.00 na antenie, na dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.