39:17 Słuchowisko "Ucieczka" rotmistrza Pileckiego z Auschwitz (Jedynka) Słuchowisko "Ucieczka" rotmistrza Pileckiego z Auschwitz (Jedynka)
19 września 1940 roku Witold Pilecki podczas łapanki na warszawskim Żoliborzu dobrowolnie zgłosił się do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Z powodzeniem prowadził tam działania wywiadowcze, które doprowadziły do utworzenia siatki konspiracyjnej na terenie obozu, nazwanej przez Pileckiego Związkiem Organizacji Wojskowej, na wzór organizacji wojskowej Tajnej Armii Polskiej.
Szlak Pileckiego – nowy multimedialny serwis Polskiego Radia
Celem stworzonej przez niego organizacji było "podtrzymywanie na duchu kolegów, przekazywanie współwięźniom wiadomości z zewnątrz obozu, potajemne zdobywanie żywności i odzieży oraz jej rozdzielanie, przekazywanie wiadomości poza druty KL Auschwitz, przygotowanie własnych oddziałów do opanowania obozu podczas ewentualnego zaatakowania go z zewnątrz przez oddziały partyzanckie, z równoczesnym zrzutem broni i siły żywej (desant)".
Pilecki przedostał się do niemieckiego obozu koncentracyjnego w celu skontaktowania się z uwięzionymi członkami organizacji TAP, zebrania informacji wywiadowczych na temat jego funkcjonowania oraz zorganizowania wewnątrz ruchu oporu. Celem tej akcji było uwolnienie więźniów przez ucieczkę, a także, w późniejszej fazie zbrojnej, przejęcie całego obozu. W tym czasie niewiele było wiadomo o warunkach panujących w obozie. Dopiero raporty przesłane przez Pileckiego do kierownictwa Armii Krajowej i aliantów ujawniły prawdę o tym miejscu.
Po dwóch latach i siedmiu miesiącach działalności w obozie, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, tuż po Wielkanocy, Witold Pilecki, Jan Redzej i Edward Ciesielski dokonali brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz.
***
Przemysław Wyszyński - "Ucieczka"
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne, scenariusz i reżyseria: Przemysław Wyszyński
Obsada: Grzegorz Kwiecień, Kamil Pruban, Mateusz Kwiecień, Sławomir Grzymkowski, Maciej Wyczański, Mirosław Wieprzewski, Mateusz Weber.
***
Teatr Polskiego Radia, którego dyrektorem od 1992 roku jest Janusz Kukuła, zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży.
Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.
Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.
Zobacz także:
***
Słuchowisko "Ucieczka" został wyemitowany w sobotę (29.04) tuż po godz. 21.00 w Programie 1 Polskiego Radia.
kh/ans