Wykluczeni są wśród nas. Wiele twarzy odrzucenia

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2024 18:00
"Nie było miejsca" - te słowa znajdujemy we fragmencie Ewangelii według św. Łukasza czytanym w Boże Narodzenie. Odnoszą się one do świętej Rodziny: Maryi, Józefa i nowonarodzonego Jezusa. Wykluczenie wiele ma twarzy. Współcześnie może być społeczne, komunikacyjne cyfrowe lub medyczne.
Wykluczenie dotyka wielu grup społecznych. Z jakimi problemami się zmagają?
Wykluczenie dotyka wielu grup społecznych. Z jakimi problemami się zmagają? Foto: Agenturfotografin/Shutterstock

Wykluczeniem zagrożonych jest wiele grup. Wśród najliczniejszych znajdują się seniorzy, osoby z niepełnosprawnością, uchodźcy, osoby w kryzysie bezdomności lub ubóstwa, społeczność LGBT oraz ludzie w kryzysie psychologicznym.


Posłuchaj
107:09 2024_12_26 16_04_31_PR2_Audycja_okoliczmosciowa.mp3 Wykluczeni są wśród nas. Wiele twarzy odrzucenia (Dwójka)

 

W święta myślimy o pomaganiu 

Sondaże wykazują, że 65 procent Polaków myśli w grudniu o potrzebach innych ludzi. Wiele akcji charytatywnych prowadzonych przed Bożym Narodzeniem znajduje darczyńców.
Dla 40 procent badanych czynnikiem motywującym do pomocy są satysfakcja i radość, dla 34 procent - poczucie powinności, a dla 33 procent - wychowanie.

Ponad jedna trzecia badanych deklaruje, że przekazuje darowizny na cele charytatywne, drugie tyle, że kupuje produkty, z których dochód jest przeznaczany na wsparcie potrzebujących. 11 procent społeczeństwa przekazuje natomiast prezenty osobom mniej zamożnym. Spora część angażuje się także w zbiórki w mediach społecznościowych i wolontariat. 

Czytaj także:

Tysiące samotnych i ubogich

W okresie świat tysiące potrzebujących skorzystało z wigilijnych spotkań organizowanych w największych ośrodkach miejskich. Wigilie dla potrzebujących co roku przygotowywane są dzięki pomocy darczyńców. Organizuje się je z myślą o osobach samotnych, które nie mają z kim spędzić świąt Bożego Narodzenia oraz potrzebujących, wykluczonych z różnych powodów. Przyjść może każdy.

Młodzi, wykluczeni

Jak podkreślają eksperci, w okresie świątecznym dzieci więcej czasu spędzają w sieci. Średnio jest to ponad sześć godzin dziennie. Jednymi z głównych form zagrożeń, na jakie są narażeni najmłodsi w internecie, to hejt, kradzież tożsamości czy wykluczenie z różnych grup w mediach społecznościowych. Prawie połowa nastolatków nie zgłasza tego problemu, co negatywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne.

*** 

Tytuł audycji: Audycja okolicznościowa

Prowadzenie: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Michał Nowak

Goście: prof. Kalina Wojciechowska (teolog, Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie), prof. Beata Szluz (socjolog, Uniwersytet Rzeszowski), Monika Białkowska (publicystka) oraz Agnieszka Caban (antropolog, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW).

Data emisji: 26.12.2024

Godz. emisji: 16.00

IAR/zch/pg

Czytaj także

Takie były Święta z radiową Dwójką. Rozmawialiśmy, kolędowali i towarzyszyli

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2024 07:00
Święta Bożego Narodzenia były w radiowej Dwójce czasem spotkań z ciekawymi gośćmi, interesujących rozmów i oczywiście muzyki, która doskonale podkreślała niezwykłą atmosferę dni. Codziennie zapraszaliśmy też słuchowisko, w tym jedno premierowe. Przy naszym świątecznym stole znalazło się miejsce da każdego!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjątkowy "opłatek" w Piwnicy pod Baranami

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 23:00
W krakowskiej Piwnicy pod Baranami od lat, dokładnie 22 grudnia, organizowane jest spotkanie opłatkowe. Niegdyś dekorację na ten dzień tworzyła Janina Garycka, z pomocą Piotra Skrzyneckiego. Mimo upływu lat, tradycja spotkań podtrzymywana jest nadal.
rozwiń zwiń