Czym niegdyś było Boże Narodzenie, a czym jest teraz dla nas, zabieganych, nieustannie zajętych ludzi XXI wieku? - Ta forma świąt, którą dzisiaj praktykujemy, ukształtowała się w XIX wieku, czyli w momencie, gdy dokonywała się na dobre sekularyzacja świata zachodniego. Być może naiwną a nawet banalną kontrpropozycją było radykalne zeświecczenie Bożego Narodzenia jeśli chodzi o jego formę, ale utrzymało się do dziś - mówił gość audycji.
Choinka, wigilia, sianko pod obrusem, prezenty i potrawy, dodatkowe nakrycie dla nieoczekiwanego gościa, opłatek i Pasterka. Jaki mają sens? - Te rekwizyty i rytuały wdarły się na pierwszy plan i wypełniły niemal całą przestrzeń naszego świętowania, ale czy należy się ich przez to wyrzekać? Byłbym bardzo ostrożny – stwierdził prof. Ryszard Koziołek.
Pierwsze pokolenia chrześcijan nie odczuwały potrzeby świętowania narodzin Jezusa. Dlatego nie mamy nawet wiarygodnych dat narodzin i śmierci Chrystusa. Co takiego się wydarzyło w IV w., że Boże Narodzenie nagle stało się potrzebne? Jakie znaczenie dla religijnego przeżywania Bożego Narodzenia ma Adwent i kto go dziś potrzebuje? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego
Prowadzi: Hanna Maria Giza
Goście: prof. Ewa Wipszycka-Bravo, prof. Ryszard Koziołek i ks. dr Jacek Prusak.
Data emisji: 23.12.2017
Godzina emisji: 16.00
mko/mz