Michał Kryspin Pawlikowski. Litwin na Hawajach

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:00
W audycji z cyklu "Wyspa skarbów" historyk literatury profesor Maciej Urbanowski opowiadał o życiu i twórczości Michała Kryspina Pawlikowskiego.
Audio
  • Michał Kryspin Pawlikowski. Litwin na Hawajach (Wyspa skarbów/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Urodzony w 1893 r.w Mińsku, zmarły w 1972 r. na Hawajach, pisarz i dziennikarz emigracyjny, lektor języka polskiego i rosyjskiego na Uniwersytecie w Berkeley, autor powieści "Dzieciństwo i młodość Tadeusza Irteńskiego" oraz "Wojna i sezon", sam siebie nazywał patriotą Wielkiego Księstwa Litewskiego. Twierdził, że "ojczyzna to nie tylko ziemia, ale ziemia plus środowisko i plus pewien klimat epoki. Gdy jeden z tych elementów zaciera się, pojęcie ojczyzny staje się czymś bardzo mglistym".

***

Tytuł audycji: Wyspa skarbów (w paśmie "Spotkania po zmroku")

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Maciej Urbanowski (hitoryk literatury)

Data emisji: 18.05.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/gs

Czytaj także

Wierzyński na emigracji. Nieznane oblicze poety

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 15:00
- Jego długa nieobecność sprawiła, że nie znamy jego twórczości emigracyjnej. Cały czas pozostaje skamandrytą, który chce wiosną wiosnę, a nie Polskę zobaczyć, a przecież był to poeta bardzo skomplikowany i ciekawy - mówił w Dwójce o powojennej twórczości Kazimierza Wierzyńskiego prof. Maciej Urbanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tragifarsa rewolucji u Ferdynanda Goetla

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 10:00
- Rewolucja opisana u Goetla nie jest dantejskim piekłem, ale czymś, co on sam nazywa zorganizowanym łajdactwem – podkreślił prof. Maciej Urbanowski, opowiadając o twórczości jednego z najwybitniejszych polskich prozaików okresu II Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń