Festiwal Actus Humanus w Gdańsku. Magia muzyki i miasta

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2024 17:39
- Dwór Artusa i Gdańsk w grudniu wpisał się już na stałe w nasz kalendarz koncertowy. Tak naprawdę planujemy bardzo często nasze programy i plany myśląc o Gdańsku - powiedziała klawesynistka - Anna Firlus. W Dwójce odwiedziliśmy Gdańsk i Festiwal Actus Humanus.
W Dwójce odwiedziliśmy Gdańsk i Festiwal Actus Humanus
W Dwójce odwiedziliśmy Gdańsk i Festiwal Actus HumanusFoto: Shutterstock/Konrad Weiss

W tym roku Bożonarodzeniowa edycja wydarzenia odbywa się w dniach 4-8 grudnia. To nieco wcześniej niż zazwyczaj. Nie wpłynęło to jednak na frekwencje festiwalową. Dopisuje zarówno publiczność jak i jakość festiwalu. 


Posłuchaj
117:42 PR2 2024_12_07-15-00-06_Dwojka_na_miejscu.mp3 Festiwal Actus Humanus w Gdańsku. Magia muzyki i miasta (Dwójka na miejscu)

 

Festiwal Actus Humanus

Dyrektor wydarzenia - Filip Berkowicz zdradził w Dwójce, że jako organizator festiwalu zawsze stara się dać publiczności coś więcej. - Festiwal to także dialog z samymi muzykami i twórczością, którą tutaj prezentujemy. Nie jest problemem zrobić same gwiazdorskie koncerty (…) Czasami przychodzą mi do głowy ciekawe pomysły i staram się nimi zainspirować muzyków - zdradził.

Filip Berkowicz z uwagi na natłok obowiązków nie zawsze jest w stanie wysłuchać wszystkich występów. Z pomocą przychodzi mu jednak radiowa Dwójka. - Staram się być na wszystkich koncertach wieczornych i popołudniowych, ale nie zawsze się to udaje. Mam niezastąpioną Radiową Dwójkę i potem komplet tych płyt ląduje u mnie na biurku i mogę dalej sobie sprawiać ten prezent - powiedział.

Grudzień, Gdańsk, Festiwal

Anna Firlus, która razem z Oh Orkiestrą występowała na festiwalu powiedziała, że wydarzenie jest już punktem obowiązkowym sezonu. - Dwór Artusa i Gdańsk w grudniu wpisał się już na stałe w nasz kalendarz koncertowy. Tak naprawdę planujemy bardzo często nasze programy i plany myśląc o Gdańsku. To już stały punkt dla naszej orkiestry - powiedziała.

- Co roku niezmienna pozostaje atmosfera i publiczność, która tą energię nam oddaje i niezwykle entuzjastycznie przyjmuje nasze koncerty. To jest wizytówka Gdańska i coś, na co czekamy co roku - dodała.

Dwór Artusa

Festiwal odbywa się m.in. na Dworze Artusa. Dr Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska przybliżył nam nieco jego historię. - Cała legenda tego miejsca odwołuje się do mitycznego, celtyckiego króla Artura. Postaci bardzo popularnej w średniowieczu przez wiele legend. Takich dworów Artusa w dawnej strefie nadbałtyckiej było wiele - powiedział. 

- Na przestrzeni wieków Dwór Artusa był czymś, co możemy określić jako najlepsza piwiarnia północnej Europy. Był też najlepszym klubem społeczno-towarzyskim. Dzisiaj widzicie państwo ciche muzeum. Dawniej było tu tłoczno i gwarno - opowiedział.

Bursztyn

Gdańsk i polskie morze kojarzy się też z bursztynem. Dr Anna Sobecka Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego zdradziła, że niestety coraz trudniej znaleźć już go na plaży. - Bursztyn powstawał na terenach Skandynawii i wyżej. Wraz z wodami i lądolodami przenosił się wokół Zatoki Gdańskiej i dzięki temu od bardzo dawna możemy go tutaj znajdować - zdradziła.

Czytaj także:

- Teraz znajdujemy go już głównie głęboko pod ziemią. Bursztyn wypłukiwany z falami morskimi właściwie się skończył albo jest go niewiele. Nadal są złoża bursztynu pod ziemią. Znajdują się one na różnej głębokości. Czasami jest kilka metrów a czasami nawet powyżej stu metrów - powiedziała.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzenie: Monika Zając i Magdalena Łoś

Goście: Anna Firlus (klawesynistka), dr Andrzej Gierszewski (Muzeum Gdańska), dr Anna Sobecka (Instytut Historii Sztuki UG), Filip Berkowicz (dyrektor Festiwalu), Monika Kaźmierczak, Jacek Fridrich

Data emisji: 7.12.2024

Godz. emisji: 15.00

dz

Czytaj także

Tomasz Konieczny: Baltic Opera Festival jest kontynuacją przedwojennego festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 17:00
- Baltic Opera Festival jest kontynuacją pewnego przedwojennego festiwalu sopockiego zwanego też "Bayreuth Północy". Podczas tego festiwalu zdarzało się, że chóry obywatelskie były przygotowywane przez cały rok, żeby potem w lecie schodzić ze wzgórz, pośród lasów, śpiewając utwory operowe - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny, znakomity śpiewak i współorganizator festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Actus Humanus Nativitas. W świątecznej aurze, choć bardziej mikołajkowo

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 17:22
- Nie jesteśmy bardzo ortodoksyjni jeśli chodzi o Actus Humanus Nativitas. O ile Wielki Tydzień jest bardzo mocno zespolony z poszczególnymi, ważnymi dniami w kalendarzu liturgicznym, od Wielkiej Środy począwszy, przez Triduum Paschalne aż do Niedzieli Wielkanocnej, o tyle grudzień to zawsze jest feeria barw i wirtuozerii - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny wydarzenia.
rozwiń zwiń