"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej". Maciej Pinkwart: ulubiony temat w Zakopanem to Zakopane
Spotkania, konkursy, koncerty. Jedenaście miast. W programie podsumowaliśmy cykl plenerowych audycji Dwójki, które nawiązywały tematyką do lata 1939 roku oraz rocznicy wybuchu II wojny światowej.
- Jeśli mówimy o wybuchu II wojny światowej musimy pamiętać, że zwykli obywatele Polski nie wiedzieli o podpisanym pod koniec sierpnia 1939 roku paktu między III Rzeszą a Związkiem Sowieckim o podziale polski. Ludzie nie wiedzieli, że w zasadzie wszystko już zostało przesądzone. Nadzieja, że wojna potrwa chwilę towarzyszyła obywatelom polskim nie tylko we wrześniu, ale w zasadzie przez cały czas. Ta nadzieja znów się ożywiła po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej - powiedziała dr Martyna Rusiniak-Karwat z Instytutu Pileckiego.
Adrian Sobieszczański: bulwary Wisły przyciągały warszawiaków
Dziennikarska trasa Dwójki objęła jedenaście miast, zaś audycje były transmitowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia w każdą sobotę od 29 czerwca do 7 września. W audycji "Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" poruszaliśmy nie tylko tematy związane z historią wybranych miejsc. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele współczesnych instytucji kultury.
- W czasach II RP liczyły się tak naprawdę dwa miasta: Warszawa i Lwów. To drugie jest przedstawiane w zalewie publikacji tylko nostalgicznie, ale prawdziwy obraz jest inny. Przedstawianie faktów takimi, jakimi były wcale jednak nie umniejsza mojej miłości do Lwowa. Muszę przypomnieć w tym miejscu, że po zakończeniu wojny i wygnaniu polskiej ludności ze Lwowa, do Polski trafiło zaledwie 4,5 procenta lwowskich dóbr kultury – zauważył historyk Sławomir Koper.
"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39". Hel - miejsce, gdzie zaczyna się Polska
Przed audycjami dziennikarze i pracownicy Dwójki prowadzili zajęcia animacyjne. W ramach animacji odbyły minikoncerty (zespołów ważnych dla lokalnej społeczności, związanych z miastem, z muzyką charakterystyczną dla stylistyki Programu 2), warsztaty plastyczne czy spacery historyczne (zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych).
- W tym roku staraliśmy się docierać do tych archiwaliów, które pokazywały pracę Polskiego Radia przed wojną. Okazuje się, że i w Krynicy Zdroju, i w Augustowie Polskie Radio było w 1939 roku. Nasi goście otwierali się przed nami w naszym zielonym, dwójkowym studiu pod namiotem i przywoływali wspomnienia, które na nowo ożywiały tradycje i historię tego miejsca - powiedział Andrzej Sułek.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której przypomnieliśmy wyjątkowe chwile plenerowej akcji Dwójki.
***
Tytuł audycji: Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39
Prowadzą: Paweł Siwek i Jakub Kukla
Data emisji: 14.09.2019
Godzina emisji: 15.00
mko