Jak Polska uniknęła losu kolejnej republiki ZSRR?
W 1985 roku Michaił Gorbaczow został sekretarzem generalnym KPZR. Rok później proklamował politykę pierestrojki, czyli przebudowy, uruchamiając proces, który po kilku latach doprowadził do rozpadu ZSRR. - Połowa lat 80. to kolejny rok, kiedy produkcja w ZSSR była niewystarczająca, a zaopatrzenie ludności coraz gorsze. Gorbaczow i jego ekipa zaczęli szukać rozwiązań w gospodarce wewnętrznej; czuli że sposób zarządzania jest do przebudowy - tłumaczył prof. Paczkowski.
Wkrótce za reformami gospodarczymi poszły też zmiany społeczno-polityczne. - Pierestrojka nie przyniosła żadnych realnych korzyści, nie było żadnych widocznych rezultatów. W takiej sytuacji bardzo często ten, kto zarządza jakąś zmianą i widzi, że nie daje ona skutków, to szuka następnego obszaru do zmiany, żeby nie tracić tempa. Najpierw była więc przebudowa gospodarcza, a potem dopiero pojawiło się hasło jawności w życiu publicznym, czyli "głasnost" - podkreślał historyk.
Jak na zmiany zachodzące w ZSRR reagowali przywódcy państw satelickich, w tym Polski? Dlaczego reformy gospodarcze przygotowane przez rząd Zbigniewa Mesnera zaczęły być realizowane dopiero pod koniec lat 80.? Czy Polska była laboratorium pierestrojki? M.in. o tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Rzeczypospolite
Prowadzi: prof. Antoni Dudek
Gość: prof. Andrzej Paczkowski (historyk)
Data emisji: 9.04.2017
Godzina emisji: 22.00
pg