Mózg – bliski nieznajomy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 17:39
– On wciąż kryje przed nami mnóstwo tajemnic. Naukowcy dopiero zaczynają poznawać jego funkcjonowanie, choć badamy go od około stu lat – mówił w "Skarbcu Nauki Polskiej" dr Mateusz Gola, psycholog i neurokognitywista.
Audio
  • Dr Mateusz Gola o badaniach nad mózgiem (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Mózg  bliski nieznajomy
Foto: Glow Images/East News

Gość Dwójki jest laureatem programu "Start" Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Jest to jeden z najdłużej funkcjonujących jej systemów stypendialnych, dedykowany młodym badaczom, którzy nie przekroczyli 30. roku życia, ale którzy już mogą pochwalić się dorobkiem naukowym, udokumentowanym publikacjami. Dr Mateusz Gola zajmuje się badaniem funkcjonowania mózgu i pracuje w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk.

Czy jego zdaniem da się w najbliższej przyszłości w pełni rozpracować mózg? W "Skarbcu Nauki Polskiej" przekonywał, że ten organ jest niesamowitym wyzwaniem dla współczesnej nauki i można powiedzieć, że dopiero zaczynamy go poznawać. – Jest najbardziej skomplikowanym organem ludzkiego ciała, posiada 100 mld komórek nerwowych i różnego rodzaju innych, których funkcje dopiero poznajemy – powiedział dr Gola.

W radiowej Dwójce opowiadał, że w zeszłym roku wystartował "Human Brain Project” - jeden z flagowych projektów Komisji Europejskiej, z budżetem wynoszącym miliard euro. Ma on na celu zebranie części danych na temat mózgu, którymi aktualnie dysponują naukowcy, i przeprowadzenie ich spójnej analizy. – Jesteśmy na początku przygody odkrywania tego organu. Mimo tego, że systematyczne jego badania trwają od około stu lat, cały czas wiemy o nim niewiele – podkreślał.
Chociaż mózg to jedynie dwa procent masy ludzkiego ciała, to zużywa aż jedną piątą całej jego energii. Jeśli obserwujemy jego aktywność za pomocą różnych metod, to zauważymy, że organ ten przez cały czas pracuje - nie odpoczywa nawet twtedy, gdy śpimy.

Nasze ciało bardzo chroni mózg. Jeśli tylko zaczyna brakować cukru, tlenu do odżywienia neuronów, na masie będą najpierw traciły wszystkie inne organy, a mózg dopiero na końcu. To jednak nie jedyna jego ciekawa cecha.

- Jest on jedną z nielicznych części ciała, gdzie nie ma receptorów bólowych. Przeprowadzając operację na otwartym mózgu, można działać bez znieczulenia. Jego stymulacja, dotykanie go, czy nawet krojenie w ogóle nie wywołuje bólu – podkreślał dr Mateusz Gola.

Audycję prowadziła Katarzyna Kobylecka.

pp/mc

Zobacz więcej na temat: edukacja Unia Europejska
Czytaj także

Studia polskie w Cambridge kuszą tragiczną historią Polski i... hip-hopem

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 15:30
- Trauma zawsze przyciąga zagranicznych studentów. Dlatego chciałbym zaprosić do współpracy ludzi z Muzeum Powstania Warszawskiego, żeby pokazali swój ostatni film o powstaniu - mówił w Dwójce dr Stanley Bill, Australijczyk, który poprowadzi wykłady w ramach studiów polskich na uczelni w Cambridge.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobra publiczne w oczach zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 15:00
Gościem kolejnego "Skarbca Nauki Polskiej" była dr Natalia Letki z Instytutu Socjologii UW, dwukrotna beneficjentka programów stypendialnych Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego się uzależniamy?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 08:00
Gościem "Skarbca Nauki Polskiej" będzie psycholog, neurokognitywista - dr Mateusz Gola z Instytutu Psychologii PAN, dwukrotny stypendysta Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń