Interes a moralność

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 21:00
Badania prof. Bogdana Wojciszke dowiodły, że ocena moralna w dużym stopniu zależy od interesu własnego osoby ocieniającej. Z psychologiem społecznym porozmawiamy w piątkowe popołudnie.
Rzadko, ale urząd skarbowy nie chce od obywatela podatku
Rzadko, ale urząd skarbowy nie chce od obywatela podatkuFoto: Glow Images/East News

Program "Mistrz” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej realizowany jest od 1998 roku. Celem tej inicjatywy jest wspieranie wybitnych uczonych poprzez subsydia, które pozwolą im zintensyfikować prowadzone dotychczas prace badawcze lub umożliwią podjęcie nowych kierunków badań. Co roku Fundacja przyznaje granty dla badaczy jednego z 4 obszarów naukowych.

W ostatniej edycji dedykowanej specjalistom z zakresu nauk humanistycznych i społecznych  wyróżniono 9 naukowców, wśród nich - psychologa społecznego prof. Bogdana Wojciszke ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej - oddział w Sopocie. Prof. Wojciszke otrzymał sybsydium na realizację projektu "Wpływ własnego interesu na sądy moralne". 3-letnie badania dowiodły, że ocena moralna w dużym stopniu zależy od interesu własnego osoby ocieniającej i zazwyczaj dokonuje się według schematu: co jest dobre dla mnie, jest dobre ogólnie (czyli moralne), a co jest dla mnie złe, jest złe w ogóle (czyli niemoralne).

Pożytkiem z realizacji projektu było wykazanie subiektywnego i zniekształconego charakteru sądów moralnych. Może to przyczynić się na przykład do złagodzenia dyskursu publicznego i uświadomienia zainteresowanym, że oceny moralne mają w istocie charakter subiektywny.  Na spotkanie z prof. Bogdanem Wojciszke w "Skarbcu Nauki Polskiej” zaprasza Katarzyna Kobylecka.

17 października (piątek), godz. 15.00-16.00

mm/bch

Zobacz więcej na temat: psychologia socjologia
Czytaj także

Masz sekrety? To może negatywnie odbić się na twoim zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 10:00
- Tajemnica tajemnicy nie jest równa. Są takie, które mogą powodować problemy u osób, które są skryte i nie zwierzają się innym - uważa dr Anna Gabińska. - Jeśli coś ukrywamy, marnujemy na to dodatkową energię i żyjemy w ciągłym stresie, że prawda wyjdzie na jaw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak skutecznie realizować cele? Trenuj silną wolę każdego dnia

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 10:00
- Silna wola jest jak mięśnie. Trzeba ćwiczyć ją na co dzień, regularnie, wówczas będzie coraz silniejsza - przekonuje psycholog społeczny dr Ewa Jarczewska-Gerc i dodaje, że w tej dyscyplinie sportu nie można się "przetrenować".
rozwiń zwiń