Z wykształcenia Monika Stobiecka jest historykiem sztuki i archeologiem. Dziś koncentruje swoje zainteresowania badawcze na muzeach, a szerzej na współczesnych wystawach multimedialnych, które opisuje w koncepcji tzw. eskapizmu cyfrowego.
- W kontekście studiów muzealnych jest to ruch odrzucenia materialnych pozostałości z przeszłości, uznania ich za banalne, szare i nieatrakcyjne wobec współczesnych możliwości technologicznych, jakie oferują nam chociażby symulacje, poszerzona rzeczywistość czy rekonstrukcje wirtualne. Z kolei w teorii archeologii zjawisko to miałoby być związane przede wszystkim z ambicją archeologii do powiązania z horyzontem nauk ścisłych.
Monika Stobiecka wyjaśniła, że dzięki wykorzystaniu coraz nowszych technologii archeologia zyskuje wyższy status, bowiem zaczyna bardziej przypominać praktykę intelektualną, która odbywa się bardziej przed ekranem komputera, a mniej na wykopaliskach.
Cyfrowe znaczy lepsze?
Badaczka z Wydziału "Artes Liberales" UW prowadzi krytyczne studia nad rolą zwrotu cyfrowego w humanistyce. Jej zainteresowania badawcze dotyczą związków sztuki współczesnej, archeologii, muzeologii i humanistyki cyfrowej. Jako uczestniczka wypraw archeologicznych, zajmuje się również problematyką digitalizacji dziedzictwa. W swojej pracy badawczej opracowała i wciąż rozwija koncepcję "cyfrowego eskapizmu". Pojęcie to stosuje m.in. w odniesieniu do multimedialnych wystaw, które przeważają obecnie w muzeach na całym świecie, niezależnie od ich profilu związanego czy to z humanistyką, czy też z naukami ścisłymi.
Określenie "cyfrowy eskapizm" zwraca uwagę, że muzea i instytucje kultury uciekają obecnie w cyfrowe wizualizacje i reprezentacje - oddalając od zwiedzających materialną i oryginalną tkankę zabytków, które wobec atrakcji oferowanych przez multimedialne pomoce przestają się jawić jako interesujące. Czy zatem cyfrowe zamienniki, które przyczyniły się do swoistego "renesansu" muzeów i przyciągają do nich szerokie rzesze zwiedzających, mogą być oceniane wyłącznie pozytywnie?
***
Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Gość: dr Monika Stobiecka (historyk sztuki, archeolog, laureatka tegorocznego Programu "START" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)
Data emisji: 25.09.2019
Godzina emisji: 21.30
pg/bch