Ukazał się kolejny tom cyklu "Orygines Polonorum". Po monografii poświęconej wczesnośredniowiecznym grodom: Lublinowi i Kołobrzegowi wyszła publikacja podsumowująca wyniki badań wykopaliskowych prowadzonych od lat 50. w Przemyślu.
W audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej" Katarzyna Kobylecka rozmawiała o tej publikacji z archeologami – Ewą Sosnowską z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu (redaktor naukowa tomu) i prof. Przemysławem Urbańczykiem z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
Rozmówcy Katarzyny Kobyleckiej mówili o założeniach i początkach cyklu "Orygines Polonorum" ("Pochodzenie Polaków"), a przede wszystkim o najnowszej rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej historii grodu przemyskiego. Przywołano hipotezę o związkach dawnego Przemyśla z Lędzianami, opowiadano o kolejnych etapach prac archeologicznych, skupionych zwłaszcza na Wzgórzu Zamkowym (rotunda i palatinum z czasów Chrobrego).
Przemyśl powstał na miejscu swoistym - przypomnieli archeolodzy. To miasto na pograniczu kultur, zwornik na styku Rusi (i wpływów bizantyjskich), Madziarów, Piastów i Czech.
Aby wysłuchać audycji "Przemyśl najdawniejszy", wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.