Ludzkie kości jako źródło cennych danych

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2025 23:00
Wśród 100 laureatów tegorocznej edycji Programu START FNP znalazła się Bogumiła Wolska z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, która należy do bardzo wąskiego grona polskich naukowców zajmujących się analizą przepalonych szczątków ludzkich.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Microgen

Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>

Kremacja była podstawową forma pochówku w pradziejach, a to skutkuje dla nas utratą bardzo wielu informacji. Okazuje się jednak, że – dzięki zaawansowanej technice – coraz lepiej odczytujemy dane z kości, które zostały poddane działaniu wysokiej temperatury. Umożliwia to zatem poprawną interpretację archeologiczną – czyli nie tylko zrozumienie aspektów związanych z pochówkiem zmarłego, ale także i odtworzenie zachowań kulturowych danej społeczności.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadzenie: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 15.07.2025

Godz. emisji: 22.30

pg

Czytaj także

Prof. Maria Lewicka - badania nad tożsamością i pamięcią miejsca

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 08:42
Niedawno poznaliśmy laureatów Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, uznawanych za najważniejsze wyróżnienie naukowe w naszym kraju. W 2023 roku Nagrodę FNP zdobyło czworo wybitnych uczonych – prof. Krzysztof Liberek, prof. Marcin Stępień, prof. Rafał Latała i prof. Maria Lewicka. Ta ostatnia była gościem audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej".
rozwiń zwiń