Na początku kwietnia został rozstrzygnięty konkurs w programie START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Spośród ponad tysiąca kandydatów jury wyłoniło 127 laureatów - młodych, zdolnych badaczy, którzy są na starcie swojej kariery naukowej. Każdy z nich otrzyma od Fundacji stypendium w wysokości 28 tysięcy złotych. Jedną z beneficjentek tego programu jest dr Kamila Baraniecka-Olszewska z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, która ubiegała się o grant Fundacji na realizację projektu zatytułowanego "Doświadczenie przeszłości. Antropologiczne studium reprezentacji historii w kulturze współczesnej".
Przeszłość stała się nieodłącznym elementem kultury współczesnej. Historia prezentowana w różnych formach, jak i różnie interpretowana towarzyszy nam na co dzień. Wraz z teraźniejszością doświadczamy przeszłości - przeszłości często zmityzowanej, interpretowanej odpowiednio do kontekstu, w jakim ma się pojawić. Mamy więc do czynienia ze złożonym konstruktem kulturowym, historią niejako tworzoną na naszych oczach, odpowiednio do wymogów współczesności.
Praca, która powstanie w wyniku realizacji projektu ma dać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób doświadczana jest tego rodzaju "konstruowana" przeszłość, co zetknięcie z nią daje uczestnikom kultury. W przekonaniu autorki najlepszym zjawiskiem do przeprowadzenia tego rodzaju badań jest tzw. "ruch rekonstrukcyjny", czyli grupy rekonstrukcji historycznej, ich działania oraz prezentowana przez nie historia. Temu zagadnieniu poświęcone było tez spotkanie z dr Kamilą Baraniecką-Olszewską w Skarbcu Nauki Polskiej.
Audycję przygotowała Katarzyna Kobylecka.
18 kwietnia (wtorek) godz. 15.00.