Dla szlachty Rzeczpospolita znaczyła więcej niż dla nas
Dr Piotr Łozowski jest jednym ze stu laureatów tegorocznej edycji programu "Start" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - największego w naszym kraju programu stypendialnego wspierającego najzdolniejszych młodych naukowców do 30. roku życia. Przedstawiciel Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku otrzymał stypendium FNP (w wysokości 28 tys. zł ) za wyniki badań dotyczących gospodarki (m.in. rynku nieruchomości i rynku pracy) oraz demografii średniowiecznej Warszawy.
Historyk opowiadał w audycji o warunkach życia mieszkańców XV-wiecznej Warszawy, a zatem w czasach, kiedy to 6-tysięczne miasto nie mogła jeszcze równać się z 35-tysięcznym Gdańskiem czy 20-tysięcznym Krakowem. Potencjał Warszawy był jednak na tyle duży, że w ciągu następnego stulecia stała się ona jednym z ważniejszych ośrodków Królestwa Polskiego.
Ile wynosiła przeciętna pensja mieszkańca średniowiecznej Warszawy? Co można było za to nabyć? Kto mógł sobie pozwolić na kupno drewnianego domu, a kto murowanej kamienicy? Jaka była ówczesna struktura społeczna i zawodowa? Dlaczego dr Piotr Łozowski na temat swoich badań naukowych wybrał właśnie Warszawę? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Gość: dr Piotr Łozowski (Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku, laureatów programu "Start" FNP)
Data emisji: 23.10.2019
Godzina emisji: 21.30
pg/mko