Poszukiwanie przodków człowieka ma długą historię i obfitowało w wiele znalezisk. Do najważniejszych należą: dziecko z Taung, człowiek pekiński, Lucy, hobbit z wyspy Flores czy Ardi. Są to nazwy niektórych szczątków kostnych odnalezionych w różnych częściach świata i datowanych na miliony lat.
Od momentu kiedy ponad 150 lat temu Karol Darwin ogłosił teorię, że naszymi najbliższymi biologicznymi przodkami są małpy człekokształtne, podjęto próbę odpowiedzi na pytanie kim był, jak wyglądał i gdzie pojawił się pierwszy wspólny przodek człowiekowatych i szympansów.
Afryka kolebką człowieka
Darwin wbrew opinii współczesnych mu antropologów uważał, że "stary" człowiek wywodzi się z Afryki.
Małpy człekokształtne dzielą się na azjatyckie gibony i orangutany oraz afrykańskie szympanse i goryle. Nie było wiadomo, które z nich są naszymi przodkami. Powszechne było przekonanie, że to Azja, a nie Afryka była kolebką ludzkości.
W czasach Darwina uczeni rozważali kwestię czy człowiek to jest jeden gatunek, czy kilka i czy wszystkie rasy ludzkie pochodzą od jednego, czy od różnych gatunków małp.
Było to na długo przed rewolucyjnym odkryciem Lucy w pobliżu osady Hadar w Etiopii 24 listopada 1974 roku.
"Pramatka ludzkości"
- Lucy była takim kamieniem milowym, pokazała, że "stary" człowiek to był taki dwunożny, wyprostowany osobnik z ludzkim ciałem, ale małpią głową. Wtedy to po raz pierwszy odkryto, że nasi przodkowie nie wyróżniali się niczym pod względem intelektualnym, jeżeli mała głowa oczywiście świadczy o braku inteligencji - mówił dr Marcin Ryszkiewicz.
38:34 poszukiwanie nie tylko adama i ewy_wyciete.mp3 Poszukiwanie nie tylko Adama i Ewy - archiwalna audycja Doroty Truszczak pt. "Naukowy wieczór z Jedynką"
Kompletne w 40 procentach znalezisko datowane jest na 3,2 miliona lat. Jego naukowa nazwa to Australopithecus afarensis.
Prawdopodobnie Lucy żyła 25 lat, ważyła 30 kilogramów i miała ponad metr wzrostu. Była dwunożna i poruszała się w postawie wyprostowanej. Jej szkielet można oglądać w Narodowym Muzeum w Addis Abebie.
Odnaleziona istota swoje imię zawdzięcza antropologom, którzy ją odkryli i ... Beatlesom. Członkowie ekspedycji badawczej słuchali wtedy często, bardzo modnego wówczas utworu "Lucy in the Sky with Diamonds".
mk