Wspólne (nocne) picie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 13:07
Okazuje się, że tradycja radosnego spędzania czasu przy trunkach sięga czasów najdawniejszych i dotyczy szacownych elit.
Młodzieniec czerpiący wino z krateru, kyliks attycki, około 490-480 p.n.e. Ze zbiorów Luwru
Młodzieniec czerpiący wino z krateru, kyliks attycki, około 490-480 p.n.e. Ze zbiorów Luwru Foto: Jastrow/Wikimedia, lic. CC.

Gościem audycji z cyklu "Skarbiec Nauki Polskiej" był dr Marek Węcowski – historyk starożytności z Instytutu Historycznego UW, beneficjent grantu Translacje Fundacji Nauki Polskiej. Dzięki dofinansowaniu Fundacji jego książka "Sympozjon – czyli wspólne picie. Początki greckiej biesiady arystokratycznej" ukaże się wkrótce na brytyjskim lub amerykańskim rynku wydawniczym.

/

Ta niezwykle interesująca praca traktuje o sympozjonie - całonocnym rytuale picia wina, któremu oddawały się greckie elity epoki archaicznej i klasycznej. Zagadnienie to od lat 80. XX wieku jest jednym z najbardziej dyskutowanych tematów badawczych świata starożytnego, ponieważ wiele kluczowych zjawisk greckiej kultury pozostawało z sympozjonem w ścisłym związku. Sympozjon przyczynił się m.in. do szybkiego rozwoju malarstwa wazowego, miał wpływ na poezję archaiczną, a także dał początek ważnym nurtom refleksji etycznej.

Dr Marek Węcowski prezentuje w swojej książce nowe przemyślenia na ten temat, nie zawsze zgodne z przyjętym przez większość badaczy stanowiskiem. Autor ma nadzieję, że po ukazaniu się jego pracy w języku angielskim i wydaniu jej za granicą – rozpocznie się ożywiona dyskusja wśród specjalistów…
Na audycję zaprasza Katarzyna Kobylecka.
27 lipca (piątek), godz. 15.00

 

Czytaj także

Dialog o miłości cielesnej

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 09:29
Nowy przekład słynnej "Uczty", dokonany przez Andrzeja Serafina, jest punktem wyjścia do rozmowy o interpretacji antycznego dzieła. Miłość platoniczna okazuje się czym innym niż miłość platońska...
rozwiń zwiń