Żydzi nie rozpijali polskich chłopów

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 22:30
Tolerancja i wrogość. Wspólne życie i podkreślanie różnic. Ale w skomplikowanych dziejach relacji żydowsko-chrześcijańskich napotykamy na ziemiach polskich rzecz szczególną: miejsce, gdzie można było dobrze wypić, porozmawiać, zabawić się.
Audio
Kazimierz Żwan, Karczma, grafika, 1818
Kazimierz Żwan, Karczma, grafika, 1818Foto: Biblioteka Narodowa w Warszawie/polona.pl/domena publiczna

Gościem Dwójkowego "Skarbca nauki polskiej" była dr Maria Cieśla z Instytutu Historii PAN, jedna z tegorocznych laureatek Programu Kwerenda Fundacji Nauki Polskiej. Stypendia przyznawane w ramach tego grantu są przeznaczone na poszukiwania archiwalne i biblioteczne. Dzięki wsparciu Fundacji dr Cieśla chce zrealizować projekt badawczy zatytułowany: "Karczma - miejsce spotkań Żydów i chrześcijan we wczesnonowożytnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów".
Pomysł badań dotyczących funkcjonowania karczmy narodził się jako część większego projektu poświęconego zagadnieniu integracji społecznej Żydów w społeczeństwie dawnej Rzeczypospolitej. – Wydaje się, że to najbardziej typowe miejsce, gdzie Żydzi i chrześcijanie mogli się spotykać – mówiła dr Maria Cieśla. Badaczka opowiadała zarówno o kontekście historyczno-społecznym prowadzenia karczm (regulacje prawne, swoisty monopol Żydów na sprzedaż alkoholu), jak i o pracy, którą przewiduje projekt (kwerendy w źródłach polskich i żydowskich).

Przy temacie żydowskiej karczmy trudno nie wspomnieć o zarzutach "rozpijania polskich chłopów". – To oczywiście podstawowa rzecz, którą znamy, jeśli chodzi o badania nad karczmami. To jedyna rzecz, która była tak naprawdę badana – przypomniała dr Cieśla, podkreślając, że od tego zagadnienia chciałabym trochę odbiec. – Przy tym wspólnym piciu, wspólnych spotkaniach towarzyskich były jednak inne interakcje. Mnie interesuje to, co się działo między tymi ludźmi – mówiła.
Jaki status w społecznościach lokalnych mieli prowadzący karczmę Żydzi? Jak sobie radzili, będąc karczmarzami, z wymogami swojej religii? Jak wyglądały ich relacje z chrześcijańską klientelą? 
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr Marią Cieślą, którą przeprowadziła Katarzyna Kobylecka.

Czytaj także

Niezwykłe losy pewnego rękopisu

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 17:45
O twórczości słynnego hebrajskiego poety Chaima Nachmana Bialika, a szczególnie: o jego tomiku wierszy, których polskie tłumaczenie miało niecodzienną, tragiczną historię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum Ringelbluma – kolejne księgi

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 18:54
Poznajemy coraz więcej materiałów z unikatowego zbioru tekstów dokumentujących los Żydów w czasie II wojny.
rozwiń zwiń