Archiwum Ringelbluma – kolejne księgi

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 18:54
Poznajemy coraz więcej materiałów z unikatowego zbioru tekstów dokumentujących los Żydów w czasie II wojny.
Audio
Getto warszawskie, targ między budynkami Leszno 42 i Nowolipie 35, 1941 r., fot. Bundesarchiv.
Getto warszawskie, targ między budynkami Leszno 42 i Nowolipie 35, 1941 r., fot. Bundesarchiv.Foto: Wikimedia/domena publiczna

Dzięki finansowemu wsparciu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej ukazały sie właśnie dwa kolejne tomy serii wydawniczej "Archiwum Ringelbluma":  tom 6.  "Generalne Gubernatorstwo. Relacje i dokumenty" pod redakcją Aleksandry Bańkowskiej i tom 7. "Spuścizny" w opracowaniu Katarzyny Person.
Archiwum Ringelbluma to unikalny zbiór relacji, listów, pamiętników, tekstów literackich, prac dzieci w wieku szkolnym, pism urzędowych, plakatów, obwieszczeń i innych dokumentów gromadzonych w getcie warszawskim przez zespół ludzi skupionych wokół historyka Emanuela Ringelbluma w celu dokumentacji życia getta, ale także losów Żydów w całej Polsce w dobie Holokaustu. Jeszcze przed wybuchem powstania w kwietniu 1943 roku archiwum zostało ukryte. Po wojnie odnaleziono dwie części tego zbioru,  2 tysiące jednostek archiwalnych (35 tysięcy stron).
Od 1997 roku Żydowski Instytut Historyczny rozpoczął edycję tych dokumentów w serii, która ma docelowo liczyć 22 tomy. Więcej o niezwykłej historii Archiwum Ringelbluma opowie koordynator projektu dr Eleonora Bergman w "Skarbcu Nauki Polskiej".
Audycję prowadziła Katarzyna Kobylecka.
 


Czytaj także

Zmarła Ruta Sakowska, znawczyni warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 18:53
W wieku 89 lat w Warszawie zmarła wybitna znawczyni warszawskiego getta Ruta Sakowska. Ponad 50 lat pracowała w Żydowskim Instytucie Historycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z gruzów getta powstałe

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 18:05
Beata Chotomska, autorka tego niezwykłego reportażu, będącego przewodnikiem i literaturą faktu jednocześnie opowiada o pracy nad książką "Stacja Muranów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muranów: życie na wielkim grobowcu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 12:00
To dzielnica, która stoi na kilku metrach białego pyłu i piwnicach pełnych ludzkich szczątków. Muranów zajął teren warszawskiego getta. Jak i czy da się tam dziś mieszkać? Rozmawialiśmy z autorką książki-reportażu "Stacja Muranów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Getto warszawskie. Piekło w środku miasta

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2024 05:55
16 listopada 1940 roku Niemcy zamknęli getto w Warszawie. Granice getta stały się granicami życia i śmierci. Strzegła ich niemiecka żandarmeria, polska policja i żydowska Służba Porządkowa. Bez specjalnej przepustki nie wolno było wyjść ani wejść. 
rozwiń zwiń