"Litanie ostrobramskie" pod lupą

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2015 15:00
Rzadko wykonywane utwory Stanisława Moniuszki ukazały się na płycie wydanej przez Polskie Radio. Omówiliśmy je w "Płytomanii".
Audio
  • Recenzja płyty "Litanie ostrobramskie", albumu z muzyką renesansową The Brabant Ensemble (Antoine Brumel, Jacquet de Mantua), "Msza h-moll" Bacha w "Złotej Setce" Piotra Kamińskiego oraz nowe nagranie koncertów Andrzeja Panufnika, przygotowane przez Zygmunta Rycherta (Dux).
Czteroczęściowy cykl, pisany w latach 1843-1855 uważa się za jedno z najwybitniejszych dzieł sakralnych Stanisława Moniuszki
Czteroczęściowy cykl, pisany w latach 1843-1855 uważa się za jedno z najwybitniejszych dzieł sakralnych Stanisława Moniuszki

Po raz pierwszy w przygotowaniu nagrania płytowego wykorzystano rękopisy i pierwsze kopie tych utworów. Interpretacje poprowadził Jacek Kaspszyk. Płytę zrecenzował Kacper Miklaszewski.

Poza tym w audycji: nowe albumy z muzyką renesansową The Brabant Ensemble (Antoine Brumel, Jacquet de Mantua), "Msza h-moll" Bacha w "Złotej Setce" Piotra Kamińskiego oraz nowe nagranie koncertów Andrzeja Panufnika, przygotowane przez Zygmunta Rycherta (Dux).

***

Tytuł audycji: Płytomania

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Data emisji: 31.05.2015

Godzina emisji: 15.00

bch/mc

Czytaj także

Mazurek i polonez - towary eksportowe polskiej muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 10:00
- Polonez przeniknął do całej Europy, w co piątym utworze Bacha słychać poloneza lub rozwiązania polonezopodobne - mówił w Dwójce wybitny muzykolog prof Mirosław Perz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Haiti lepiej niż w Polsce rozumieją Halkę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 12:00
- Fakt, że małżeństwo chłopki Halki i szlachcica Janusza jest niemożliwe, był dla Haitańczyków oczywisty. Trudniej to wyjaśnić współczesnym Polakom - opowiadał Paweł Passini, reżyser niezwykłej inscenizacji opery Moniuszki.
rozwiń zwiń