JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata/Przystanek Azja"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2025 14:30
W kwietniu rozpoczyna się kolejna odsłona JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata", projektu promującego polski jazz w najdalszych zakątkach świata. Tegoroczna edycja poświęcona jest Azji, gdzie polscy muzycy wystąpią na trasach koncertowych m.in. w Chinach, Korei, Indiach, Japonii, Pakistanie i Uzbekistanie.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: materiały prom.

JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata/Przystanek Azja" zainauguruje w kwietniu Lemańczyk/Golicki/Sarnecki Trio, muzycy koncertować będą od 24 kwietnia do 10 maja w Chinach, a następnie od 12 do 17 maja w Japonii. Od 12 do 24 maja na koncertach w Uzbekistanie i Pakistanie wystąpi grupa JAH Trio. Od 12 do 21 czerwca w Chinach zagra Jazzpospolita, a od 11 do 22 września w Chinach i Korei wystąpi Tomasz Chyła Quintet. Projekt zakończy się występami formacji Light Star Guiding w Indiach od 27 listopada do 7 grudnia. Prezentację polskiego jazzu w Azji uzupełnią warsztaty edukacyjne oraz pokazy filmu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”. W sumie odbędzie się ponad 40 wydarzeń w 6 azjatyckich krajach.

- Celem projektu JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata/Przystanek Azja" jest zaprezentowanie azjatyckiej publiczności najzdolniejszych polskich jazzmanów młodego pokolenia w największych metropoliach – Hongkongu, New Delhi, Tokio, Pekinie, Seulu, Szanghaju i wielu innych miastach. Jest on także podsumowaniem dekady obecności JAZZ PO POLSKU na rynku azjatyckim – od 2014 r. w ramach organizowanych tras koncertowych odbyło się ponad 400 koncertów w 11 krajach w Azji - mówi Jakub Krzeszowski, twórca projektu i Fundacji JAZZ PO POLSKU.

JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" to projekt promujący polski jazz na arenie międzynarodowej,  który przyjął formę międzynarodowej trasy koncertowej. Rozpoczął się w maju 2023 roku a w jego ramach odbyło się już ponad 170 wydarzeń w 21 krajach, w których wzięło udział ponad 100 muzyków. Projekt inspirowany jest dokonaniami polskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak z własnej inicjatywy okrążył świat (Strzelecki odbył niezwykłą podróż w latach 1834-1843 podczas, której prowadził rozległe badania geologiczne i geograficzne, przyczyniając się do rozwoju wiedzy o współczesnym świecie).

Projekt JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata/Przystanek Azja" realizowany jest przez Fundację JAZZ PO POLSKU i jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerami są Instytut Polski w Pekinie, Instytut Polski Tokio i Instytut Polski New Delhi, jak również Ambasada RP w Islamabadzie, i Ambasada RP w Seulu; oraz Konsulat Generalny RP w Hongkongu, Konsulat Generalny RP w Kantonie i Konsulat Generalny RP w Szanghaju. Partnerem logistycznym są Polskie Linie Lotnicze LOT. Patronat honorowy nad projektem objął Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski. Patroni medialni: Dwójka Polskie Radio, TVP Kultura, Warsaw Insider, Jazz Forum, JazzPress.

***

Koncerty w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” odbyły się dotychczas w 21 krajach to jest w Albanii, Austrii, Bangladeszu, Chinach, Chorwacji, Egipcie, Indiach, Indonezji, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Korei, Liwie, Macedonii, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowenii, Słowacji, Węgrzech i Wietnamie oraz na Tajwanie. W projekcie wzięło udział ponad 100 muzyków w tym następujące zespoły: Confusion Project, JAH Trio, Kuba Wójcik Trio, Mateusz Gawęda Trio, Michał Ciesielski Band, Paweł Kaczmarczyk Trio, Piotr Damasiewicz Into The Roots, Damasiewicz-Kryńska, Damasiewicz-Wójcik, HoTS, Piotr Krępeć, Piotr Lemańczyk Electric Band, Sarnecki/Zagórski/Ettun, Rafał Sarnecki Quintet, Simona De Rosa feat. Confusion Project, The Flash!, Tomasz Chyła Quintet, Skowroński/Galas/Zagórski, Unleashed Cooperation, ZIEMIA, ZK Collaboration. Edycja 2025 zakłada udział równie znakomitych artystów.

--
Fundacja JAZZ PO POLSKU jest organizacją pozarządową (NGO) prezentującą szerokie spektrum możliwości polskich artystów młodego pokolenia. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. Dąży do odświeżenia i umocnienia wizerunku polskiego jazzu w świadomości zagranicznych odbiorców. Od 2012 r. w ramach JAZZ PO POLSKU odbyło się ponad 500 wydarzeń, w 25 krajach. Wzięło w nich udział ponad 200 muzyków. W ramach organizowanych projektów również w Polsce odbywają się koncerty polskich jak i zagranicznych artystów.

HARMONOGRAM KONCERTÓW JAZZ PO POLSKU „DOOKOŁA ŚWIATA/PRZYSTANEK AZJA” 2025

Lemańczyk/Golicki/Sarnecki Trio

Piotr Lemańczyk – bas, Adam Golicki – perkusja, Rafał Sarnecki – gitara

24.04 Chiny, Pekin, Ambasada RP (feat. Nathaniel Gao)

25.04 Chiny, Szanghaj, Lincoln Center (19:00 + 21:00)

26.04 Chiny, Hangzhou, JZ Club

27.04 Chiny, Hefei, J&Z Cottage

28.04 Chiny, Xiamen, BPop Studio, warsztaty

29.04 Chiny, Xiamen, RealLive and Books

30.04 Chiny, Xiamen, RealLive and Books

01.05 Chiny, Shenzhen, Lavo Futian

02.05 Chiny, Shenzhen, VinylHouse

03.05 Chiny, Zhongshan, Friends Bar

04.05 Chiny, Nannjing, Malt Live House

05.05 Chiny, Chengdu, Oak Nose Jazz Club

07.05 Chiny, Chongqing, NUTS Live House

08.05 Chiny, Xi’an, Meeting Jazz

09.05 Chiny, Pekin, East Shore (feat. Nathaniel Gao)

10.05 Chiny, Pekin, Smoke

12.05 Japonia, Tokio, Haremame

14.05 Japonia, Ena, Gomouza Concert Hall

16.05 Japonia, Kobe, 100 Ban Concert Hall

17.05 Japonia, Tokio, Festiwal Kultury Polskiej

JAH Trio

Jan Jarecki – piano, Michał Aftyka – kontrabas, Marcin Sojka – perkusja

 

12.05 Uzbekistan, International Jazz Festival in Tashkent

23.05 Pakistan, Islamabad, International Jazz Festival

24.05 Pakistan, Lahore, International Jazz Festival


Jazzpospolita

Stefan Nowakowski – kontrabas, Michał Milczarek – gitara, elektronika, Miłosz Oleniecki – instrumenty klawiszowe, Wojtek Sobura – perkusja|

 

12.06 Chiny, Pekin Blue Note

13.06 Chiny, Szanghaj, Blue Note

14.06 Chiny, Hefei, J&Z Cottage

15.06 Chiny, Nanning, Malt House Jazz Club

18.06 Chiny, Chongqing, NUTS Live House

19.06 Chiny, Xiamen, RealLive & Books Live House 

20.06 Hongkong, Fringe Club, Make Music Festival

21.06 Hongkong, The Wanch, Make Music Festival


Tomasz Chyła Quintet
Tomasz Chyła – skrzypce, Emil Miszk – trąbka, Krzysztof Hadrych – gitara, Konrad Żołnierek – kontrabas, Sławek Koryzno – perkusja

 

12.09 Chiny, Lincoln Center

13.09 Chiny, Lincoln Center

14.09 Chiny, Hefei, J&Z Cottage

17.09 Chiny, Chongqing, NUTS

18.09 Chiny, Xi’an, Meeting Jazz Club

19.09 Xiamen, RealLive & Books Live House

20.09 Korea, Seoul Forest Jazz Festival

21.09 Korea, Evans Jazz Club

Light Star Guiding

Ray Dickaty – saksofon/flet; Mikołaj Poncyljusz – gitara elektryczna; Michał Załęski – instrumenty klawiszowe/Moog/gitara basowa; Dominik Mokrzewski – perkusja

27.11 Indie, New Delhi, The Piano Man

28.11 Indie, New Delhi, The Piano Man

29.11 Indie, New Delhi, The Piano Man

05.12 Indie, Kolkata, Kolkata Jazz Festival

06.12 Indie, Goa, Serendipity Festival

07.12 Indie, Goa, The Flying Goat

***

materiały prom.