21. Festiwal EtnoKraków/Rozstaje 2019

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 13:03
Zapraszamy do Krakowa w dniach  2-7 lipca na 21. edycję EtnoKraków/Rozstaje – jednego z najważniejszych festiwali w Europie prezentujących muzykę tradycyjną, etno, folkową i world music.
Audio
  • "EtnoKraków - Rozstaje" - relacja (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Plakat festiwalu EtnoKraków  Rozstaje 2019.
Plakat festiwalu EtnoKraków / Rozstaje 2019.Foto: mat. pras.

Motto tegorocznej edycji festiwalu to spektakl Art Color Ballet Bursztynowe drzewo w reżyserii i choreografii Agnieszki Glińskiej – opowieść o źródłach środkowoeuropejskiej tożsamości, historia o formowaniu się społeczności pod wpływem i w kontekście innych kultur. Tegoroczna scena In Crudo – to Svetlana Spajić, Teresa Mirga, grupa Virtualnaja Derevnia z Moskwy i Kijowa. Scena Inspiracje – silna reprezentacja europejskiej sceny etnojazzowej: Félix Lajkó, Tamara Obrovac, premierowo: Kukurba & Słowiński Project, Joachim Mencel Artisena i międzygatunkowa formacja Trimagine – laureaci tegorocznego konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja. Pod Wawelem na Powiślu – plenerowo i tanecznie: od rytmów rodzimych, polskich tańców tradycyjnych, poprzez balfolkową scenę tańców Europy Zachodniej po rytmy brazylijskie Air de Forró. I Aziza Brahim – głos uchodźców – aksamitny protest song pieśniarki urodzonej w obozie saharyjskich uchodźców. Muzyka – ponad podziałami. Spotkajmy się na rozstajach. W Krakowie.

SPOTKANIE. MUZYKA PONAD PODZIAŁAMI 

Zapraszamy do Krakowa na 21. edycję EtnoKraków/Rozstaje – jednego z najważniejszych festiwali w Europie prezentujących muzykę tradycyjną, etno, folkową i world music. Na początku lipca w Krakowie wystąpi ponad 100 artystów z kilkunastu krajów i trzech kontynentów. Tegoroczne święto muzyki etnicznej w Krakowie to blisko 20 koncertów i bogactwo wydarzeń towarzyszących z udziałem artystów z całego świata: warsztaty muzyczne, tradycyjnego rzemiosła, noce tańca.

„Początek lata już tradycyjnie oznacza, że Kraków staje się stolicą muzyki świata” – mówi Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa. „Różnorodność, zabawa, taniec – to tylko kilka skojarzeń, które przywodzi na myśl festiwal, który przez 21 lat zdążył zaskarbić sobie sympatię tysięcy wielbicielki muzyki etno. W tym roku również staniemy na wysokości zadania i zabierzemy Państwa w folkową podróż po trzech kontynentach, prezentując niezwykły przekrój muzyczny. Zapraszamy do wspólnej zabawy”.

„Tegoroczna edycja – zapewnia Jan Słowiński, dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje – to święto muzyki etnicznej, silna reprezentacja sceny etnojazzowej, taneczne rytmy z odległych zakątków świata, ale też czas dialogu, nie tylko muzycznego i spotkań ponad podziałami; w szczególny sposób urzeczywistni je koncert rosyjsko-ukraińskiej grupy Virtualnaja Derevnia. To również: czas refleksji i dopominający się o dostrzeżenie głos uchodźców. Pieśni urodzonej w obozie w Sahrawi Azizy Brahim, akompaniującej sobie na bębnie tbal, nadkruszają mury dzielące Maroko i Saharę Zachodnią...”

DRZEWO

Najpierw na scenie teatralnej Nowohuckiego Centrum Kultury zobaczymy spektakl baletowy Bursztynowe drzewo Art Color Ballet w reżyserii i choreografii Agnieszki Glińskiej. To motto tegorocznej edycji festiwalu, historia o formowaniu się społeczności w kontekście innych kultur, opowieść o źródłach środkowoeuropejskiej tożsamości; echo starotestamentowych psalmów, Pieśni nad pieśniami, romskich pieśni drogi, z poblaskiem kopuł cerkiewnych w tle, pobrzękiem monet, bursztynowym szlakiem, horyzontem krainy Kalevy w oddali. To opowieść „starych i nowych czasów” – zapewnia Glińska. Ale też opowieść o walce, nadziei, potrzebie miłości. Muzykę do spektaklu (wykonywaną na żywo) skomponował Stanisław Słowiński, autorem tekstów jest Jan Słowiński, partie wokalne wykonują Joanna Słowińska i Karol Śmiałek.

SCENA INSPIRACJE

Koncerty w przestrzeniach Muzeum Inżynierii Miejskiej stały się już tradycją festiwalu. W ramach „Sceny Inspiracje” wystąpi obwołany Paganinim XXI wieku węgierski skrzypek Felix Lajko ze swoim trio. Tamara Obrovac – jedna z najoryginalniejszych artystek europejskiej sceny etnojazzowej – zaśpiewa z formacją Transhistra Ensemble (Chorwacja/Włochy/Słowenia). Koncertową premierą będzie Kukurba & Słowiński Project – spotkanie znanego z formacji Kroke wirtuoza altówki, wokalisty – Tomasza Kukurby i jednego z najbardziej rozchwytywanych jazzowych skrzypków młodego pokolenia – Stanisława Słowińskiego. Autorska propozycja liderów projektu czerpie z tradycji jazzu, rocka i muzyki świata. „Scena Inspiracje” to tym razem również przestrzeń krakowskiej Alchemii i koncert Artisena kwintetu Joachima Mencla inspirowany motywami muzyki tradycyjnej. Połączenie autorskiego stylu kompozytorskiego Mencla z duchem muzyki tanecznej stworzyło całkiem nową jakość. W Alchemii usłyszymy też formację Trimagine i Marizę Nawrocką, która – za sprawą autorskich interpretacji wokalnych i kameralnych aranżacji zespołu – z pieśni jidysz przełomu XIX i XX wieku w nowatorski sposób wydobywa ich oblicze subtelne i nieoczywiste. Zespół jest laureatem tegorocznego konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja.

SCENA „IN CRUDO”

W ramach sceny „In Crudo” w Muzeum Inżynierii Miejskiej usłyszymy Svetlanę Spajić (Serbia), jedną z najbardziej cenionych i szanowanych postaci współczesnej kultury Bałkanów, nie tylko Serbii. Artystka należy bowiem do grona czołowych autorytetów w dziedzinie dawnych, przekazywanych ustnie tradycji wokalnych tej części Europy. Międzynarodowe uznanie przyniosła jej zespołowi wierność dawnym zasadom tradycyjnego śpiewu i rewelacyjne, bezkompromisowe, emocjonalne koncerty. W cyklu „In Crudo” wystąpi również pochodząca z polskiego Spisza poetka i pieśniarka Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała; jej twórcze poszukiwania i głęboko zakorzeniona świadomość własnej tradycji muzycznej pozwoliły na stworzenie własnego, oryginalnego stylu, ożywiającego magiczny świat Bergitka Roma z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią. „In Crudo” to również przestrzeń dla grupy Virtualnaja Derevnia z Moskwy i Kijowa. Szeroki jest obszar poszukiwań artystycznych rosyjsko-ukraińskiej formacji; praktykują i rekonstruują m.in. archaiczne pieśni tradycyjne dorzecza Dniepru i Wołgi. Artyści mają na koncie współpracę m.in. z Siergiejem Starostinem i ukraińską grupą Derevo. Muzyka ponad podziałami!

FORRÓ, BALFOLK, KRAKOWIAK – TANECZNIE POD GOŁYM NIEBEM

Koncerty plenerowe wybrzmią tym razem pod Wawelem na Powiślu (5, 6 VII). W piątek i sobotę sceną festiwalową za sprawą Bel Mair de Forró (Brazylia) zawładną rytmy brazylijskie. Wystąpią też zespoły sceny balfolk, m.in. Loogaroo (Belgia) i Mr. Folxlide (Czechy) – nurtu podbijającego Europę, zapoczątkowanego we Francji i czerpiącego z tradycji muzyki tanecznej m.in. Portugalii, Włoch, Szwecji i Polski. Mocny akcent muzycznych i tanecznych tradycji środkowoeuropejskich postawią: Muzička & Dragúni (Słowacja), Czeremszyna & Todar (Polska/Białoruś) i transowa węgierska Meszecsinka. Sobotni wieczór na Powiślu to również niezwykła energia eksperymentującego z tradycją fińskiego kwartetu wokalnego Tuuletar i charyzmatyczna Aziza Brahim – głos uchodźców Sachary Zachodniej.
W niedzielę pasmo koncertów plenerowych zamknie – na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury – specjalizujący się w muzyce gospel Manchester Inspirational Voices z Wielkiej Brytanii.

ETNO DLA DZIECI, WARSZTATY, NOCE TAŃCA

Bogaty program edukacyjny obejmuje warsztaty pieśni serbskich (Svetlana Spajić), ukraińskich (Młyneczek), rosyjskich (Virtualnaja Derevnia), warsztaty bluesa (The Swing Experience), warsztaty tańców tradycyjnych: polskich (Piotr i Bogusia Zgorzelscy, Raraszek), włoskich (Lassatil Abballari) i brazylijskich (Bel Mair de Forró). Przed nami też – jak co roku – noce tańca w klubie Strefa i w klubie Alchemia: tym razem z muzyką włoską (Lassatil Abballari), w energii balfolk (Martin-Vojta-Mikulas / Mr. Folxlide), etnoelectro ( Kfjatek / Red Sun Rising / RSS B0YS) i dedykowane tańcom tradycyjnym Europy Środkowej: Raraszek i Pokrzyk (Polska) / Muzička & Dragúni (Słowacja) / Szépszerével (Węgry).
 ETNOKRAKÓW dla DZIECI  Dzieci i rodziców zapraszamy serdecznie do Nowej Huty na łąkę przed Nowohuckim Centrum Kultury na warsztaty z muzyką i tańcami tradycyjnymi przeznaczone specjalnie dla najmłodszych! Spotkania poprowadzi Kasia Chodoń i zespół Raraszek (2, 3 VII). W NCK również koncert dla dzieci: Bajkowe kołysanki w wykonaniu grupy Swada (3 VII).
Dla Dzieci i Rodziców również – specjalny kącik w przestrzeni widowni w trakcie koncertów w Muzeum Inżynierii Miejskiej (3, 4 VII)

Festiwalowe koncerty i warsztaty będą się odbywały w Muzeum Inżynierii Miejskiej,
w Nowohuckim Centrum Kultury, na Powiślu 11 (koncerty plenerowe), w Muzeum Etnograficznym, w ŻyWej Pracowni, klubach Alchemia i Strefa, w ośrodku Kontakt – Przestrzeń Ruchu i Tańca.

• BILETY na spektakl Bursztynowe drzewo w cenie 80 zł dostępne w kasie NCK 

oraz na portalu: https://biletyna.pl/spektakl/Bursztynowe-Drzewo-Art-Color-Ballet

• BILETY na koncert dla najmłodszych: Bajkowe kołysanki (Swada) dostępne
w kasie NCK oraz na portalu: www.biletyna.pl

• BILETY na koncerty w MIM oraz w klubie Alchemia: https:\/\/www.etnokrakow.pl/bilety
- karnet na cały festiwal (z wyłączeniem wydarzeń w NCK) – 160 zł
- karnet całodniowy na 3 lipca (MIM) – 60 zł
- karnet całodniowy na 4 lipca (MIM) – 60 zł

• Koncerty 5, 6 lipca organizowane na Powiślu oraz 7 lipca przed NCK – wstęp wolny

Organizatorzy festiwalu

ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie

Stowarzyszenie ROZSTAJE realizuje międzynarodowe projekty festiwalowe, koncertowe, edukacyjne, fonograficzne i wydawnicze. Akcent programowy przedsięwzięć realizowanych przez Stowarzyszenie Rozstaje to promocja wykonawców kultywujących tradycje wywodzące się z najstarszych źródeł kultury muzycznej oraz artystów, dla których inspiracja muzyką źródeł jest punktem wyjścia dla własnej, twórczej interpretacji. Imperatyw działań Stowarzyszenia to aktywność na rzecz tradycji zagrożonych i wspieranie inicjatyw kształtujących postawę tolerancji, integracji, międzykulturowego dialogu i porozumienia na gruncie sztuki. Wieloletnim, międzynarodowym „flagowym” projektem Stowarzyszenia jest festiwal EtnoKraków/Rozstaje realizowany od dwudziestu lat w partnerstwie z wiodącymi instytucjami kultury (m.in. z Krakowskim Biurem Festiwalowym, Polskim Radiem, Radiem Kraków, TVP Kultura) przy wsparciu m.in. Miasta Krakowa, Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.
Więcej na https://www.rozstaje.pl

Krakowskie Biuro Festiwalowe
Wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. KBF to największe krakowskie festiwale, spektakularne widowiska, głośne w Polsce i Europie imprezy z dziedziny muzyki, teatru, filmu, sztuk pięknych czy literatury. To jedna z najbardziej aktywnych polskich instytucji życia publicznego. Biuro organizuje m.in. prestiżowe festiwale muzyczne: Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, festiwal Opera Rara, a także wydarzenia literackie: Festiwale Miłosza i Conrada. KBF jest wydawcą magazynu „Karnet”, operatorem Centrum Kongresowego ICE Kraków i Krakow Film Commission. W strategię działań Biura wpisują się również interdyscyplinarne projekty związane z prowadzonym programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Dodatkowo KBF administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków oraz prowadzi portale tematyczne, takie jak Kraków Travel czy Kids In Kraków. Działalność Krakowskiego Biura Festiwalowego obejmuje również inicjatywy na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych (Sieć Miast Festiwalowych), turystyki kulturalnej i biznesowej, przemysłu spotkań (inicjatywa Kraków Network) i przemysłów czasu wolnego. Więcej na: www.biurofestiwalowe.pl

Zobacz więcej na temat: patronat